Як захистити город від малинно-полуничного довгоносика: поради знаних садоводів

3 хв на прочитання19 Березня 2024, 11:40

Довгоносик паразитує не тільки на суниці садовій, а й на малині, полуниці, ожині, навіть шипшині.

 Весна все яскравіше і голосніше заявляє про себе, все активніше дається взнаки і «дачний свербіж»: насіннєвий матеріал, розсада, саджанці, підготовка ділянки… І звичайно ж, не завадить робота над помилками, якщо ви її ще не проробили.

Наприклад, варто проаналізувати, чому торік урожай полуниці виявився більш ніж мізерним.  А причин може бути кілька, але, швидше за все, у вашому саду «попрацював» малинно-полуничний довгоносик. І зустрічати його у новому сезоні треба у всеозброєнні.

Як і випливає з назви виду, малинно-полуничний довгоносик паразитує не тільки на суниці садовій, а й на малині. Втім, не щадить він і ожину, шипшину, пошкоджуючи молоді пагони, зав'язі та плоди. До речі, свою назву цей жучок сірувато-чорного кольору зі світлими волосками отримав завдяки хоботу на голові, що називається головотрубкою.

Найбільше страждають від малинно-полуничного довгоносика ранні сорти полуниці та суниці. З нез'ясованих вчених причин жучок віддає перевагу сортам полуниці з чоловічими квітками, у яких довгі квітконіжки височіють над кущами. При цьому шкідник ушкоджує переважно центральні бутони, які зазвичай і дають найбільші ягоди.

В ідеалі боротьба з цим шкідником повинна починатися, як тільки зійде сніг і оголиться торішнє листя, під яким ще сплять жуки. Відразу добре поливаємо (з інтервалом у десять днів) суничні грядки розчином йоду (1 ч. л. на 10 л води) або просто гарячою водою, температура якої близько плюс 60 градусів.

Як тільки повітря прогрівається до плюс 8-10 градусів і на суниці починають відростати молоді листочки, деякі садівники поливають посадки розчином нашатирного спирту (2 ст. л. на 10 л води).

На думку городників зі стажем, розведена у теплій воді порошкова гірчиця (100 г на 3 л води) допоможе захистити під час утворення бутонів від довгоносиків малину, полуницю та суницю.

Також можна обприскувати ягідники зольним настоєм, приготованим з 3 кг золи, 40 г наструганого господарського мила і 10 л води.

Хороший ефект дає обробка посадок настоями полину, гіркого стручкового перцю, цибулі і часнику. Трилітрову банку на третину заповніть лушпинням цибулі і травою чистотілу в співвідношенні 2:1, залийте окропом. Коли настій охолоне, процідіть та приступайте до обробки. Перший раз – при розпусканні перших квіточок, другий – за два тижні. Цей засіб діє практично проти всіх шкідників, але не відлякує бджіл, тобто на запиленні ніяк не позначиться. До того ж, такий трав'яний настій — хороша профілактика грибкових хвороб, зокрема сірої гнилі.

А можна зробити простіше — обсадити суничні грядки часником та цибулею. Оскільки довгоносики не переносять їхнього запаху, вони самі підуть із грядок. На користь піде і мульчування посадок хвоєю або хвойною тирсою, аромат якої теж відлякає жука.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: