Верховна Рада 17 березня за скороченою процедурою більшістю голосів прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Він встановлює «додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19) у розмірі до 200 відсотків заробітної плати на період здійснення заходів щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Фото: сайт ВРУ
Перемога? Сумнівна, адже раніше було 300 %.
Досі чинним залишився і наказ № 145 Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб». Згідно з ним у разі оголошення Кабміном карантину доплати становлять:
Христина Людкевич, адвокат ЮК «Альянс Правових Сил» вважає, що законодавці не зумисно зрізали доплати медичним працівникам – можливо, вони просто неуважно прочитали наказ №145. Хоча вона й не бачить сенсу в дублюванні чинного наказу.
Досі невідомо, яким чином нараховуватимуться ті самі 200 чи 300 відсотків доплат. Це будуть різні категорії, як раніше (і тоді новий закон у цьому питанні нічого не міняє), чи доплачуватимуть усім однаково (і тоді це виглядає як корупційна схема).
Проте поки що у Кабміна руки не дійшли внести ясність у питання доплат медичним працівникам, хоча Уряд мав це зробити протягом тижня. Остання постанова КМУ, котра стосується коронавірусу, датована 11 березня, і це постанова про введення карантину.
Це ще не кінець історії. Очільник МОЗ Ілля Ємець пообіцяв на наступному засіданні уряду ініціювати погодинну оплату праці лікарів та іншого медичного персоналу, котрі перебувають в епіцентрі боротьби з вірусом.
Щоправда, медики в очікуванні нових коефіцієнтів оплати праці жартують: може вийти, як у знаменитому анекдоті про студента-гуманітарія, котрий радів, що його стипендію збільшують у 0,75 рази.
Оскільки закон зворотної дії не має. Це означає, що якщо медикам вирішать платити більше, то лише з моменту прийняття нового закону, а не з перерахуванням уже зробленого.
Нагадаємо, стaнoм нa ранок 26 беpезня в Укpaїні 156 лaбopaтopнo підтвеpджених випaдків COVID-19, з них 5 летaльних, 1 пaцієнт oдужaв тa вже виписaний з лікapні.
Кабінет Міністрів України оголосив надзвичайну ситуацію і продовжив карантин в Україні до 24 квітня.
У світі від коронавірусу SARS-CoV-2 загинуло понад 21 тисяча людей, а кількість інфікованих перевищує 471 тисячу. Медикам вдалося вилікувати майже 115 тисяч пацієнтів.
Загалом, коронавірус охопив 197 країн та територій в усьому світі.