Країни поділилися на два табори — тих, хто призупинив використання Oxford/AstraZeneca на час розслідування інцидентів з утворенням тромбів і погіршення самопочуття, та тих, хто продовжує використовувати препарат, оскільки прямих доказів взаємозв'язку щеплення та тромбозу не знайшли.
Наразі, як повідомляє tsn.ua, вакцинація AstraZeneca "стоїть на паузі" в Данії, Норвегії, Ісландії, Італії, Таїланді,Австрії, Люксембурзі, Болгарії, Естонії, Литві, Латвії. В решті країн препарат продовжує бути доступним для вакцинації.
Європейське агентство лікарських засобів (ЕМА) почало розслідування випадків утворення тромбів, але використання AstraZeneca на цей час не забороняло.
Так, наприклад, в Австрії виявили два підозрілі інциденти з медсестрами місцевої клініки. Жінкам зробили щеплення препаратом AstraZeneca з однієї партії. Через 10 днів після вакцинації внаслідок важких порушень згортання крові померла 49-річна жінка. Ще в однієї 35-річної жінки розвинулася тромбоемболія легеневої артерії (гостре захворювання легень, викликане закопоренням артерії згустками крові. - ред.).
Європейський регулятор звернув увагу на те, що наразі немає жодних конкретних доказів того, що щеплення препаратом AstraZeneca викликає утворення тромбів у вакцинованих людей.
Як відомо, вакцина розроблена британсько-шведською компанією AstraZeneca та Оксфордським університетом. Британський регулятор лікарських засобів також заявив, що не отримував жодних повідомлень про утворення тромбів у людей, спричинених вакциною AstraZeneca. У всій Великій Британії введено вже понад 11 мільйонів доз вакцини AstraZeneca.
Станом на 10 березня, в Європейській економічній зоні зафіксовано 30 випадків тромбоемболічних ускладнень серед 5 млн осіб, вакцинованих від COVID-19 препаратом AstraZeneca — тобто йдеться про випадки, коли в судинах утворюються тромби, які блокують кровообіг. Не всі з цих випадків є смертельними.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) також заявила, що на момент розслідування вакцина може продовжувати вводитися, але додала, що оцінить звіти, хоча не очікує жодних змін у рекомендаціях на основі поточних доказів.
За словами лікаря-інфекціоніста лікарні Св. Йосифа в Гамільтоні Зейна Чагли, утворення тромбів в середньому спостерігається в 1 випадку на 1000 пацієнтів на рік.
Нагадаємо, українців вакцинуватимуть китайською Sinovac. МОЗ 9 березня повідомило про схвалення в Україні цієї вакцини. В нашій країні вакцинація розпочалася 24 лютого. Для повної імунізації людина повинна отримати дві дози з інтервалом у 28 днів.