«Винахідливий» токсоплазмоз: перед чим не зупиниться цей паразит
На шляху до організму кота він може створити великі проблеми вагітним жінкам та інфекціоністам.
Гризуни так сильно бояться котячих не через генетично накопичений досвід, здобутий методом спроб і помилок, говорить лікар-інфекціоніст Євген Дубровський.
«Ні, помилка коштує дуже дорого. У маленької беззахисної мишки немає другого шансу, якщо вона помилиться й підпустить кота надто близько. Тим більше що вже доведено: цілі покоління лабораторно виведених щурів і мишей, які ніколи не бачили котячих, так само миттєво реагують на присутність кішки в приміщенні», — розповідає лікар.
Він пояснює, що у гризунів є спеціальні гени, відповідальні за нюх… на кішку. Завдяки такому генетично налаштованому нюху миша від народження розпізнає феромони кішок і так просто не підпустить їх близько до себе.
Інфекціоніст розповідає, що поведінку гризуна може змінити такий паразит, як токсоплазмоз («головний біль акушерів і одна з тих складних головоломок, яку доводиться вирішувати інфекціоністам», той, «який дуже небезпечний для серонегативних (які не хворіли раніше) вагітних дівчат» і «через який господаркам не рекомендують куштувати сирий фарш, а молодятам радять не заводити кошенят»).
Особливістю зазначеного паразита є те, що в складному механізмі розвитку кінцевим господарем має стати саме кішка, пояснює Євген Дубровський. Виділяючись у довкілля з фекаліями, токсоплазмоз заражає багато тварин. Але повний цикл розмноження можливий лише у котячих.
«Якщо мишку з'їсть сова, змія або ще хтось, то токсоплазмі це вкрай невигідно. Що «вигадала» токсоплазма, щоб гарантовано потрапити в тіло кішки? Витончено, токсоплазма змінює поведінку гризуна! Як саме це робить паразит у мозку, дослідники ще сперечаються. Але під впливом паразита на нюховий центр чи певні гени миша… перестає боятися кішки! І спокійно підпускає її до себе, не тікає, не намагається сховатись. І, стаючи легкою здобиччю, виконує задум хитрого паразита», — розповідає інфекціоніст.
Він нагадує, що це не одиничний випадок у природі. Наприклад, вірус сказу, вражаючи головний мозок, також змінює поведінку зараженої тварини. Агресивно нападаючи та кусаючи інших, хвора тварина реалізує підступний план вірусу — заражає нову жертву.
Подібне часто спостерігається й у світі комах, де свої паразити також уміло маніпулюють поведінкою та змушують кого лізти у воду, кого захищати своїх личинок, кого бути з'їденим тощо.
«Ось так складно та неоднозначно влаштовано все довкола. З багатьма інфекціями ми живемо пліч-о-пліч усе життя. З деякими нам доводиться дружити та співіснувати разом. З іншими — нещадно боротися та захищатися до кінця. Благо, наш організм озброєний до зубів і тренувався століттями. Ну а там, де не виходить йому самому, медики з радістю допоможуть», — запевняє Євген Дубровський.
Також ми писали про три міфи про імунітет.