Щороку 22 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день води, який є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів. Крім цього, 22 березня відзначається День Балтійського моря. Рішення про відзначення було ухвалено на 17 засіданні Гельсінської комісії (ХЕЛКОМ) у 1986 році. Саме цього дня було підписано Гельсінську конвенцію щодо захисту морського середовища району Балтійського моря.
Балтійське море
Балтійське море омиває береги 9 країн, морем пролягають транспортні шляхи, 90% світового запасу бурштину знаходиться на Балтійському узбережжі. Саме задля привернення уваги громадськості, вчених, політиків до питань збереження екології важливого природного об'єкта планети було засновано День Балтійського моря.
Всесвітній день водних ресурсів
Свято відзначається Організацією Об’єднаних Націй (ООН), яку координує ООН-Вода.
У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я – Україна і 35 європейських країн, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.
Вода є основою життя на Землі, вона використовується майже в усіх сферах людської діяльності. Її значення в економічному і соціальному розвитку суспільства повсякденно зростає. Стале функціонування і розвиток країни, рівень життя, здоров’я і добробуту її громадян тісно пов’язані зі станом водних ресурсів.
Запаси води в Україні
Для України питання води є надзвичайно актуальним, оскільки за рівнем запасів доступних до використання водних ресурсів наша країна належить до малозабезпечених країн Європи та світу.
В Україні загальні запаси природних вод становлять 94 км³, з яких доступні для використання 56,2 км³. Основна частина водних ресурсів, що постійно відновлюються, припадає на річковий стік — 85,1 км³ (без Дунаю).
Так, на одну людину в Україні в середньому припадає лише 1 тис. кубічних метрів річкового стоку у рік, у той час, як за оцінкою Європейської Економічної Комісії ООН держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. кубічних метрів на людину, вважається водонезабезпеченою.
«Вода для миру»
Кампанія до Всесвітнього дня водних ресурсів вже почалася. Цього року темою є «Вода для миру», - про важливу роль води в стабільності та процвітанні світу.
Коли води не вистачає або вона забруднена, або коли люди мають нерівний або зовсім відсутній доступ до води, може зрости напруженість між громадами та країнами. Понад 3 мільярди людей у всьому світі залежать від води, яка перетинає національні кордони. Однак із 153 країн, які мають спільні річки, озера та водоносні горизонти зі своїми сусідами, лише 24 країни повідомляють про наявність угод про співпрацю щодо всієї спільної води.
Оскільки вплив зміни клімату зростає, а населення планети зростає, ми повинні об’єднатися навколо захисту та збереження нашого найціннішого ресурсу. Працюючи разом, щоб збалансувати права людини та потреби кожного, вода може стати стабілізуючою силою та каталізатором сталого розвитку.
З нагоди Дня води Міндовкілля провело для дітей та підлітків мінімарафон «Водяний дракон». Команда Грін Поста також долучилась до цієї ініціативи.
Збереження водних ресурсів
Вода – це один з найважливіших ресурсів на планеті, який потребує дбайливого ставлення та раціонального використання. З метою забезпечення екологічної безпеки та збереження водних ресурсів в Україні діє система дозвільних документів на водокористування.
Отримання дозволу на спеціальне водокористування є обов'язковим для:
- Забору води з водних об'єктів: річок, озер, ставків, підземних вод тощо.
- Скидання зворотних вод у водні об'єкти: після очищення або без нього.
- Проведення робіт, які можуть впливати на стан водних об'єктів: днопоглиблення, будівництво мостів, видобуток корисних копалин тощо.
Отримання дозволу на спеціальне водокористування дає право на законне використання водних ресурсів, можливість здійснювати контроль за кількістю та якістю води, що використовується. Крім цього, гарантує дотримання екологічних норм та правил.
Важливо пам'ятати:
- Незаконне водокористування може призвести до штрафних санкцій та інших адміністративних покарань.
- Отримання дозволу на спеціальне водокористування – це відповідальність кожного, хто використовує водні ресурси.
Отримання дозволу на спеціальне водокористування – це не бюрократична процедура, а важливий крок до збереження водних ресурсів.
Вода і глобальне потепління
В сучасних умовах кліматичні зміни становлять реальну загрозу, і цей процес відбувається вже зараз. Зміни клімату та стан водних ресурсів нерозривно пов’язані між собою. Глобальне потепління вже зараз призводить до значного зменшення обсягів води на планеті, і через це життя мільйонів людей опиниться під загрозою.
Вода є нашим найдорожчим ресурсом, тому потребує відповідального та раціонального використання, адже зміни у водній сфері, спричинені діяльністю людини, вже незворотні.
Більше новин читайте на GreenPost.