Догори
Дати відгук

Всесвітній день мозку: за що борються дві півкулі (ВІДЕО)

Мозок цілком заслужено вважається найбільш важливим і цікавим органом людського тіла.

2 хв на прочитання22 Липня 2021, 13:39
Всесвітній день мозку: за що борються дві півкулі Всесвітній день мозку: за що борються дві півкулі
Поділитись:

Про людський мозок є чимало стереотипів і навіть міфів. Неправда, що одна частина мозку відповідає за міркування, а інша — за емоції, що за мову відповідає лише ліва півкуля і що сприйняття візуальних образів базується лише у правій півкулі — насправді в усіх цих процесах залучені обидві півкулі. Однак є дещо, що заважає нашим півкулям працювати злагоджено, доповнюючи одна одну.

Про це розповів американський психіатр і письменник Ієн Макгілкріст.

Людський мозок містить багато загадок. Наприклад, він серйозно асиметричний: ширший ззаду в лівій півкулі та спереду — у правій, його ліва півкуля трохи зсунута вперед порівняно з правою, ніби хтось тримав мозок знизу та трохи прокрутив за годинниковою стрілкою. А череп симетричний, тому таке нераціональне використання простору дивує.

Окрім того, співвідношення мозолистого тіла й об'єму мозку стало меншим за час людської еволюції. Та інтрига збільшується, коли ми розуміємо, що однією з найважливіших, якщо не найважливішою функцією мозолистого тіла є перешкоджання іншій півкулі. Орган, який існує для встановлення зв'язків, стає дедалі більш роз'єднаним унаслідок людської еволюції.

У тварин і навіть птахів мозок також розділений — це дає змогу фіксувати увагу на декількох об’єктах водночас, наприклад, дзьобати зернинки та стежити, чи не підкрадається якийсь хижак. У них, як і й людей, права півкуля відповідає за «широку» увагу (зокрема здатність реагувати на небезпеку), а ліва — за здатність зосереджуватися на деталях. Але на відміну від тварин, у людського мозку є фронтальні долі, які перешкоджають іншим частинам мозку, зупиняють негайні дії. Це дає людині можливість хитрувати, а також дистанціюватися від світу, наділяючи людину здатністю до емпатії — розуміння, що інші є такими самими людьми та мають власні інтереси.

Загалом можна сказати, що ліва півкуля оперує абстракціями, а права —  відповідає за бачення всієї картини, розуміння контексту.

Ієн Макгілкріст припускає, що баланс між лівою та правою півкулями почав порушуватися ще в VI ст. до н.е.

«Схоже, що Ейнштейн побачив наше ставлення до мозку. Він сказав: «Інтуїтивний розум це священний дар, а раціональний розум це вірний слуга. Ми створили суспільство, яке віддає шану слузі, але забули про дар», — говорить Ієн Макгілкріст.

Також ми писали, що вчені дізналися, що робить наш мозок, коли ми спимо.

Окрім того, ми розповідали про п’ять простих способів покласти край своїй забудькуватості.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.