Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами: в Україні зростає захворюваність

3 хв на прочитання7 годин тому
Фото ілюстративне

Мета дня – підвищити обізнаність про небезпечну хворобу, методи її профілактики та лікування.

Щорічно 19 травня за ініціативою Світового Альянсу з проблем гепатиту відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Метою цього дня є підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, діагностику, профілактику та лікування гепатитів, особливо груп В і С, а також про пов’язані з ними небезпечні ускладнення.

Статистика ВООЗ є невтішною: в середньому, кожна дванадцята людина на планеті є носієм вірусу гепатиту В або C. Проте рівень обізнаності людей про ці захворювання залишається вкрай низьким, адже гепатит часто розвивається поступово та без виражених симптомів, за що отримав назву «лагідного вбивці». Хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему через широке поширення та високий ризик розвитку цирозу і раку печінки.

В Україні, на жаль, спостерігається тенденція до зростання захворюваності на вірусні гепатити. У 2024 році було зареєстровано 12042 випадки проти 9946 у 2023 році. Тривожна ситуація і в окремих регіонах, зокрема в Івано-Франківській області, де кількість нових випадків зросла з 263 у 2023 році до 489 у 2024 році.

Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року, схвалена Кабінетом Міністрів України, ставить за пріоритет зменшення кількості нових випадків вірусних гепатитів, скорочення смертності та надання комплексної допомоги з профілактики, діагностики та лікування.

Симптоми гепатиту:

Симптоми гепатиту можуть варіюватися залежно від типу вірусу та індивідуальних особливостей організму. Найбільш поширеними є:

Іноді можливі й позапечінкові прояви, такі як артрит, васкуліт та інші.

Шляхи передавання гепатиту:

Шляхи передавання залежать від типу гепатиту. Гепатити А та Е передаються фекально-оральним шляхом через забруднену їжу та воду. Гепатити В, С та D передаються через контакт з інфікованими рідинами організму, зокрема кров’ю, при переливанні крові, вживанні ін’єкційних наркотиків, медичних та немедичних маніпуляціях із нестерильними інструментами, статевим шляхом та від матері до дитини.

Куди звернутися по допомогу:

При підозрі на гепатит необхідно звернутися до сімейного лікаря, який призначить необхідні обстеження та направить до профільного спеціаліста. Самолікування є неприпустимим!

Як захиститися від гепатиту:

Для профілактики гепатитів А та Е важливо дотримуватися правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу та кип’ячену воду. Існують ефективні вакцини проти гепатиту А та В. На жаль, вакцини проти гепатиту С наразі не існує, тому важливими є заходи профілактики, такі як використання бар’єрних контрацептивів, одноразових та індивідуальних засобів гігієни, стерильних інструментів при медичних та косметичних процедурах.

Пам’ятайте, своєчасна діагностика та лікування вірусних гепатитів можуть запобігти розвитку тяжких ускладнень та врятувати життя. Не ігноруйте симптоми та звертайтеся за медичною допомогою!

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: