Війна війною, а Конституції треба дотримуватися: юрист розкритикував закон, що дозволяє затримувати українців на 9 діб

3 хв на прочитання09 Травня 2022, 20:26

Також протиправним є те, що на час дії воєнного стану затримана особа фактично позбавлена правової допомоги.

Ігнорування норм Конституції України не можна виправдовувати воєнним станом. Кожне таке порушення завдає більше шкоди (як сьогодні, так і на майбутнє), ніж приносить користі. На цьому наголосив відомий адвокат Ростислав Кравець.

Ідеться про те, що 1 травня набрав чинності закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану».

Зазначеним Законом значно розширюються повноваження правоохоронних органів під час дії воєнного стану. Зокрема встановлено, що термін затримання особи без ухвали слідчого судді, суду чи постанови керівника органу прокуратури під час дії воєнного стану не може перевищувати 216 годин із моменту затримання, який визначається згідно з вимогами статті 209 цього Кодексу.

Юрист пояснює, що ця норма прямо суперечить Конституції України, у ст. 29 якої зазначено: «У разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід, обґрунтованість якого протягом 72 годин має бути перевірена судом. Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою».

При цьому, відповідно до ст. 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Тобто, відповідно до норм Конституції України, навіть в умовах воєнного стану не можна збільшувати строк тримання під вартою без вмотивованого рішення суду.

Адвокат закликає врахувати це у своїй діяльності суддів, прокурорів та всі правоохоронні органи.

Ростислав Кравець розповідає, що також протиправним є те, що на час дії воєнного стану затримана особа фактично позбавлена правової допомоги.

«Сьогодні отримав відповідь Київського СІЗО. На час особливого режиму побачення адвокатів зі своїми клієнтами у СІЗО неможлива. Побачитись можливо і поспілкуватись тільки під час проведення слідчих дій та у суді», — юрист оприлюднив відповідь СІЗО щодо неможливості допуску адвокатів для надання правової допомоги клієнтам, яким обрано запобіжний захід.

В подальшому саме такі антиконституційні дії суду та правоохоронців можуть стати підставою для скасування вироку та відшкодування завданої шкоди як українським судом так і ЄСПЛ, застерігає адвокат.

«За будь-яких умов потрібно дотримуватись передусім Конституції України як основного Закону — так будуть захищені як права громадян, так і інтереси України», — упевнений Ростислав Кравець.

Також ми розповідали про воєнні злочини: юристи пояснюють, кого й за що можна притягнути до відповідальності.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: