Від шершнів до водоростей: наскільки серйозна загроза інвазивних чужорідних видів у Європі

3 хв на прочитання23 Грудня 2024, 19:04
Азійський шершень та водорість Rugulopteryx okamurae. Зображення згенеровано ШІ

Не тільки загрожують природі, а й становлять небезпеку для здоров'я людей і європейської економіки.

За оцінками, у Європі живе близько 14 000 чужорідних видів, завезених туди випадково чи навмисно. Приблизно один із десяти вважається інвазивним. Наскільки ситуація загрозлива? Про це розповідає Euronews.

Інвазивні чужорідні види (ІЧВ) є однією з основних причин втрати біорізноманіття. У Європі налічується понад 6000 екзотичних наземних рослин, понад 4000 немісцевих наземних тварин і понад 1000 екзотичних морських видів.

Деякі з цих видів не тільки загрожують природі, а й становлять небезпеку для здоров'я людей і європейської економіки. Азійський шершень і водорість Rugulopteryx okamurae — одні з найнебезпечніших.

Чому вони викликають дедалі більшу стурбованість?

Вважається, що Vespa velutina, широко відомий як азійський шершень, потрапив до південно-західної Франції через вантаж кераміки із Шанхаю. Відтоді він поширився по всій країні, проник у сусідні держави, а нещодавно був виявлений в Угорщині та Словаччині.

Підраховано, що колонія азійських шершнів споживає 11 кг комах на рік. У Франції цей вид є причиною значної частини випадків загибелі медоносних бджіл, що завдає величезних збитків пасічникам. Укуси азійських шершнів також спричиняють кілька смертельних випадків на рік.

Інвазивні види впливають на водні екосистеми. Вважається, що Rugulopteryx okamurae, вид підводних водоростей, також був доставлений з Азії на вантажних суднах. Уперше цей вид був виявлено в районі Гібралтарської протоки менш ніж 10 років тому, але відтоді поширився в різних точках Середземномор'я, таких як Барселона, Марсель і Палермо, а також в Адріатичному морі та Країні Басків.

Науковці здивовані швидким зростанням цієї водорості в таких різноманітних умовах. У Андалусії вона часто встеляє морське дно, та її переважання одна з основних чинників втрати біорізноманіття.

Хоча ця водорість не токсична для людини, вона створює серйозні проблеми для туристичної та рибальської галузей. Щоліта на прибирання пляжів в Андалусії витрачаються мільйони євро, а рибальські мережі часто забиваються водоростями. У рибальських зонах, де поширена ця водорість, також спостерігається зниження вилову риби.

Що робить Європейський Союз, аби дати відсіч?

У 2015 році ЄС ухвалив постанову про інвазивні чужорідні види. 88 видів — 41 рослина і 47 тварин — наразі включені до списку ІЧВ, що викликають стурбованість Союзу, що дозволяє вживати заходів щодо запобігання їх інтродукції, стримування їх поширення та введення заборон на торгівлю.

Існують успішні приклади знищення інвазивних чужорідних видів на невеликих островах — наприклад, азійського шершня на Майорці. Хоча на великих територіях знищення може бути складнішим, воно також можливе. Наприклад, білка Палласа була успішно винищена у Бельгії та Нідерландах.

Експерти сходяться на думці, що запобігання проникненню інвазивних видів на територію ЄС є найдешевшим і найефективнішим методом боротьби. У разі інтродукції пріоритетними завданнями є раннє виявлення та швидке викорінення. За оцінками, боротьба з інвазивними чужорідними видами обходиться в десять разів дешевше, ніж усунення шкоди, яку вони завдають.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: