Великдень: хто, чому і як святкує сьогодні

3 хв на прочитання05 Травня 2024, 07:32
Зображення згенероване ШІ

Це чудовий день для того, щоб розпочати нове життя.

Сьогодні християни східного обряду відзначають Великдень.

Великдень (Пасха) — це найголовніше свято в церковному році у християн, причому як православних, так і католиків та протестантів. Походження цього свята бере свій початок аж із І ст. н. е., коли Ісус Христос, згідно з Євангелієм, воскрес на третій день після смерті на хресті, і цим ознаменувалася перемога життя над смертю, добра над злом, світла над темрявою.

Багато в кого виникає запитання, чому Великдень святкується кожного року в різні дні та навіть місяці.

Річ у тім, що Великдень не має сталої дати, оскільки на І Вселенському Соборі в 325 році була розроблена пасхалія — метод вирахування дати Великодня.

Згідно з цією системою, Пасха (Великдень) має припадати обов'язково на неділю, оскільки Христос воскрес саме в неділю, після повного Місяця, після дня весняного рівнодення, яке цього року припало на середу, 20 березня. А до 325 року християни відзначали Пасху в один день із юдеями — 14 нісана (березень-квітень за єврейським календарем).

І, що важливо, згідно канонів, Великдень не повинен наставати раніше чи збігатися в один час зі святкуванням юдейського Песаху.

В римо-католиків і протестантів Пасха цього року припала на 31 березня. Це пов'язано з тим, що в римо-католиків і протестантів обрахунок дати Пасхи ведеться за григоріанським календарем, а в православних — за юліанським. Виняток становить лише Фінляндська православна церква, яка веде церковний рік виключно за григоріанським календарем.

На Великдень у храмах служиться святкова літургія, люди приносять до церкви великодні кошики — і після Літургії відбувається освячення великодніх страв. Зазвичай люди готують паски, ковбасу, крашанки, писанки та різні святкові наїдки

Є переказ про те, як з'явилася традиція робити писанки та крашанки. Згідно з легендою, після Христового воскресіння, послідовниця Ісуса — Марія Магдалина — прийшла до імператора Тиберія з радісною звісткою про те, що Христос воскрес, і подарувала йому звичайне яйце. Однак імператор у цьому засумнівався й відповів, що як це яйце не може стати червоним, так і ніхто не може воскреснути з мертвих. Щойно він це промовив — яйце миттєво набуло червоного кольору.

Ще одне символічне значення великодніх яєць — це символ нового життя.

Також, згідно з церковними правилами, рештки від освячених продуктів не можна викидати, а бажано їх спалювати, тому що це непоштиве ставлення до святинь. Особливо це стосується великодніх наліпок із ликами Ісуса Христа, Божої Матері та святих.

Окрім того, Великдень — це не лише церковне, а й сімейне свято. Чудово в цей день примиритися з близькими людьми, пробачити взаємні образи та подякувати Богу за все. Також можна спільно помолитися за живих та померлих, згадати в молитві наших доблесних захисників, відвідати поранених і біженців, зробити їм за можливості якийсь подарунок, хай навіть і символічний.

Також Великдень — це чудовий день для того, щоб розпочати нове життя. І, з Божою допомогою, сміливо йти в життя, сповнене віри, надії та любові.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: