Догори
Дати відгук

Вчені знайшли схожість в еволюції ведмедів та людей

Команда розшифрувала геном білого ведмедя.

2 хв на прочитання07 Червня 2022, 17:30
 Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

Перипетії становлення двох великих видів – білих і бурих ведмедів – багато в чому збігаються з історією відносин різних гілок людства, йдеться у новому дослідженні американських та фінських вчених. Про це розповідає видання Proceedings of the National Academy of Sciences.

«Історія білих та бурих ведмедів – досить точний аналог еволюції людини. Вчені колись думали, що люди та неандертальці просто розділилися на два окремі види. Але розшифровка давніх геномів показала, що представники архаїчних гілок людства схрещувалися з предками сучасних людей. Білі та бурі ведмеді – ще одна система, в якій це відбувалося», – каже провідний автор дослідження Шарлотта Ліндквіст, доцент біологічних наук в Університеті Коледжу мистецтв та наук Буффало та експерт із генетики ведмедів.

Команда розшифрувала геном білого ведмедя, який жив приблизно 115-130 тисяч років тому на норвезькому архіпелазі Шпіцберген. ДНК звіра була витягнута із зуба, прикріпленого до субфоссильної кістки щелепи, яка зараз знаходиться в Музеї природної історії Університету Осло.

Також у ході дослідження було проаналізовано геноми 64 сучасних білих та бурих ведмедів, зокрема кілька нових геномів з Аляски. Використовуючи цей набір даних, дослідники підрахували, що білі ведмеді та бурі ведмеді стали окремими видами приблизно від 1,3 до 1,6 мільйона років тому.

Після сепарації білі ведмеді пережили різке скорочення популяції і тривалий період генетичного «пляшкового шийки» (коли генетичне розмаїття знаходилося на низькому рівні перед подальшим розширенням). В результаті тепер у бурих ведмедів рівень генетичної різноманітності набагато вищий.

У міру скорочення арктичного морського льоду білі та бурі ведмеді можуть частіше зустрічатися один з одним у місцях, де їх ареали перетинаються. Це робить їхню загальну еволюційну історію особливо інтригуючим предметом вивчення, говорить Ліндквіст.

Два види все ще можуть схрещуватися. Останніми роками у Північній Америці було помічено гібриди гризлі та полярних ведмедів – так звані пізлі. Ряд дослідників вважає, що міжвидове схрещування, внаслідок якого геном білих ведмедів розмивається, може стати ще одним фактором, що сприяє зникненню найбільших сухопутних хижаків планети.

До слова, надзвичайний рівень пожежної небезпеки оголошено у 9-ти областях України.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.