Люди схильні ностальгувати за музикою, яку слухали в юності. У кожному поколінні знайдуться ті, хто впевнений — коли вони були підлітками, музика була куди кращою. Це відбувається тому, що почуті в юності пісні більше за інших пов'язані з яскравими спогадами та переживаннями, з'ясували фахівці Даремського університету у Великобританії. Подробиці вони виклали у статті в журналі Music and Science.
Події певних періодів часу запам'ятовуються краще, ніж інші, і найбільш значущий у цьому плані відрізок часу — 10–30 років. Можливо, справа в гормональних і біологічних змінах, які впливають у тому числі на пам'ять, або в тому, що цей період наповнений безліччю нових емоцій, які залишають більш глибокий відбиток. Однозначної відповіді на це запитання немає, але якщо попросити людину назвати улюблені пісні, ймовірно, вона згадає ті, які чула в юності.
Цікаво, що люди у віці 40 років і старше люблять пісні зі своєї юності більше, ніж інші. Проте в учасників експерименту віком 18–40 років, який провели дослідники, такої тенденції не спостерігалося, і нерідко вони оцінювали музику, яка з'явилася під час їхньої юності, нижче, ніж ту, що була популярна ще до їх народження.
«Пісні, які ми чули в юності, можуть тісно переплітатися зі спогадами з нашого минулого, навіть якщо тоді вони нам не дуже сподобалися, — вважають дослідники. — Можливо, справа в тім, що якісь пісні супроводжували різні пам'ятні моменти нашого життя — зустрічі з друзями, шкільні дискотеки, випускні вечори тощо».
Деякі пісні подобалися більшості учасників незалежно від їх віку. Так, багато хто високо оцінював музику кінця 1970-х — початку 1980-х років.
«Це свідчить про те, що поп-музика певних періодів часу має міжпоколінну цінність, — відзначають автори роботи. — Такими піснями стали «Hotel California» групи Eagles, «I Will Survive» Глорії Гейнор і «Billie Jean» Майкла Джексона».
Музика юності цікавить людей не тому, що вона в чомусь краще музики, випущеної в інші десятиліття, роблять висновок вчені. Справа у спогадах, які вона здатна викликати, хоча є і винятки.
Дослідники зазначають, що вони зосередилися лише на популярній музиці, тому в майбутніх роботах варто оцінити вплив і тих пісень, що не займали лідируючі позиції в рейтингах, але могли бути пов'язані з важливими етапами життя піддослідних. Також належить з'ясувати, які ефекти надає різний вплив пісні — від згадки її назви, до програвання уривка.
Вчені вважають, що прослуховування пісень із юності дає змогу поліпшити емоційний стан зараз, у період пандемії, коли отримувати позитивні емоції ще важливіше, ніж зазвичай.
Нагадаємо, кардіолог розповів, як відрізнити серцевий напад від невралгії.