Швейцарські вчені запропонували використовувати для адресної доставки препаратів до ракової пухлини магніточутливі бактерії, рухом яких в кровоносних судинах можна керувати за допомогою магнітного поля. Результати дослідження опубліковані в журналі Advanced Functional Materials.
Ліки від раку мають побічні ефекти, тому протягом багатьох років вчені намагаються знайти спосіб, як адресно доставляти активні речовини до пухлини - єдиного місця в організмі, де вони повинні діяти. Один з підходів - управління кровотоком за допомогою крихітних транспортних засобів - мікророботів, розміщених в кровоносних судинах
Дослідники з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха вирішили використовувати замість микророботов справжні бактерії, чутливі до магнітного поля.
"Одне з основних переваг бактерій перед мікророботами - те, що їх легко виробляти. Ми можемо їх просто вирощувати в біореакторах", - наводяться в прес-релізі школи слова керівника дослідження Сімони Шюрле, професора кафедри медичних наук і технологій.
Такі бактерії були виявлені в природі 45 років тому і отримали назву Magnetospirillum. Ці мікроорганізми поглинають розчинене у воді залізо. Усередині них утворюються кристали оксиду заліза, які шикуються в ряд. Подібно до стрілки компаса, ці бактерії вирівнюються уздовж ліній магнітного поля Землі, а якщо до ємності, де вони знаходяться, піднести магніт, то всі вони зберуться близько полюсів магніту.
Швейцарські біологи досліджували в лабораторії, як за допомогою магнітного поля управляти потоком рідин, в яких знаходяться Magnetospirillum.
Виявилося, що за допомогою слабких магнітних полів, можна розгортати бактерії в тонких трубках, що імітують кровоносні судини. При великій кількості мікроорганізмів вченим вдалося переміщувати навколишню рідину в потрібному напрямку. Бактерії діяли як мікронасоси.
Використовуючи накладені магнітні поля, які локально посилюють або нейтралізують один одного, вчені змогли обмежити активність бактерій невеликою областю, і управляти потоком рідини з дуже високою точністю.
Лабораторні експерименти автори підкріпили комп'ютерним моделюванням процесу.