Голова правління Експертної Ради суспільних досліджень і проєктів у сфері національного здоров'я та соціального захисту Інна Березюк у своєму життєписі в Фейсбук порадила людям із групи високого ризику старше 45 років, кому показана у поточному сезоні вакцинація для профілактики, закінчити її до кінця вересня.
Лікар пояснює, що йдеться про людей, які не набули стійкого та достатнього природного імунітету в минулому сезоні восени-навесні — аби це з’ясувати, варто перевірити залишки гуморального імунітету, тобто антитіла G. Інші можуть приймати рішення про вакцинацію на власний розсуд, нагадує експерт.
«Якщо природний імунітет досить високий, то у щепленні екстреної необхідності немає.
Варто приділити увагу неспецифічній профілактиці з початку сезону. Особливо якщо хворіли ви торік важко. Ризики повторного зараження невеликі, але вони є і залежати будуть вони винятково від вашого оточення, тобто від епіднавантаження особисто на вас», — говорить Інна Березюк.
У таких групах і в такі терміни експерт радить обрати традиційну вакцину (коронавак), яку можна вводити за старою короткою схемою «дві дози в 14 днів», якою зазвичай користуються для однорічних вакцин напередодні епідсезону під час входження в нього.
«Таким чином ви швидше отримаєте прямі гуморальні антитіла, які і є прямим захистом у період епідсезону, і не будете ризикувати непрогнозовано з довгим антигенним навантаженням, яке дають на вироблення імунітету інші види вакцин, що складніше потім відстежувати за ефектами й ускладненнями і це усувати вже терапевтично грамотним лікарям. Але це не є абсолютною рекомендацією», — підкреслює Інна Березюк.
Експерт говорить, що можна робити щеплення і довгими вакцинами нових поколінь. Але в цьому разі вже стоятиме питання перевірки імунної реакції після першої дози та прийняття рішення про доцільність і терміни ревакцинації.
Також ми писали, що із початку жовтня вaкцинaція пpипиниться сaмa сoбoю — епідеміолог.