Викиди парникових газів у Євросоюзі планують скоротити повністю до 2050 р. 12-13 грудня у Брюсселі відбудеться саміт європейських лідерів щодо підтримки цього проекту.
Передбачається, що Європейська комісія напередодні презентує конкретну стратегію щодо досягнення кліматичного нейтралітету країн ЄС до 2050 року. Також планується зробити кліматичні цілі ЄС до 2030 року більш масштабними.
Проте експерти відзначають, що узгодженню проекту спільної заяви лідерів ЄС передуватимуть бої.
Адже попередні спроби у червні цього року були заблоковані Польщею, Угорщиною, Естонією та Чехією, які залежать від вугілля. Вони заявили, що виступають проти через побоювання, що боротьба з викидами парникових газів задушить їхню економіку.
З метою переконання урядів цих країн проект комюніке містить формулювання «справедливий та соціально збалансований перехід». Також згадується повідомлення Європейського інвестиційного банку про виділеня 1 трлн євро на зелені інвестиції до 2030 р. та необхідність забезпечення енергетичної безпеки та конкурентоспроможності іноземних держав, які не переслідують таких кліматичних цілей. Також необхідно буде підрахувати, скільки коштуватиме трансформація, особливо для країн, економіка яких залежить від вугілля, і хто за це заплатить.
Проект, підготовлений до початку обговорень лідерів, все ще може бути змінений. Врешті-решт, для досягнення згоди він потребуватиме одностайної підтримки національних лідерів всіх 28 країн Євросоюзу.
Поточні цілі полягають у тому, щоб ЄС скоротив викиди парникових газів на 40% до 2030 року порівняно з рівнями 1990 р. Новий склад Європейської комісії, яку очолює Урсула фон дер Лаєн, сподівається досягти скорочення викидів як мінімум до 50%.
За планом Єврокомісії, в 2050 році більше половини всього енергоспоживання має припадати на електроенергію – це, як мінімум, удвічі більше, ніж нині. Європейці не лише їздитимуть на електромобілях, але частково опалюватимуть житло електроенергією, 80% якої вироблятиметься з відновлюваних джерел і 15% на АЕС.