6 січня, у переддень Різдва, в Україні відзначають Святвечір. Традиційні страви за столом — кутя та узвар.
Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів.
Вважалося, що якщо вся родина на Різдво зібралася в одному домі, то весь рік вони духовно будуть разом. А дівчата на Святвечір ворожили.
Під час трапези за столом у жодному разі не можна лаятися, сперечатися й лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти мають допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям. Навіть за святковим столом переїдати в Різдво заборонено. Також під забороною побутові справи, рукоділля, важка фізична праця.
Солодку кутю переважно готують із пшеничних і ячмінних круп, часто — з рису, рідше — з кіноа.
Вранці 7 січня люди радісно вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують — «Славімо його!». У цей день заведено ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів. У перший день Різдва закінчується піст, і люди можуть їсти м’ясні та інші ситні страви.
Важлива і незмінна традиція на Різдво — це колядування. По вулицях і будинках колядники ходять, починаючи зі Святого Вечора або з першого дня Різдва. Часто вони носять із собою велику зірку, закріплену на палиці та вкриту позолоченим папером. Така зірка символізує Вифлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.
Нагадаємо, раніше ми писали, що можна і що не можна робити в різдвяний Святвечір 6 січня.