Війна з росією, яка триває вже 10-й рік поспіль, призвела до великої кількості травм захисників і захисниць та цивільного населення, серед яких ураження спинного мозку є одними з найбільш інвалідизуючих, оскільки докорінно змінюють подальше життя людини. З 2014 року Україна розпочала будувати сучасну систему реабілітації, зокрема за ураження спинного мозку, з 2020 року цей процес набув значного прискорення з прийняттям Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». Про це пишуть у пресрелізі МОЗ.
Реабілітація у випадку ураження спинного мозку належить до спеціалізованої реабілітаційної допомоги, яка потребує спеціально навченого персоналу, спеціалізованої лікарняної інфраструктури та чіткої системи скерувань. Вона починається з нейрохірургічного відділення та відділення інтенсивної терапії, де пацієнту мають стабілізувати хребет та якомога швидше перевести до спеціалізованого реабілітаційного відділення, не допустивши розвитку ускладнень, насамперед пролежнів. Реабілітаційну допомогу протягом гострого реабілітаційного періоду мають надавати фахівці з реабілітації, які працюють в стаціонарних реабілітаційних відділеннях, що зараз створюються в усіх надкластерних та кластерних закладах охорони здоров’я спроможної госпітальної мережі. Післягостра реабілітація має надаватись у спеціалізованих реабілітаційних відділеннях, що зараз поступово створюються, де пацієнта мають навчити користування кріслом колісним, переміжній катетеризації, повсякденному самообслуговуванню, зокрема й у питаннях повернення до сексуальної активності, та підготувати до виписки до територіальної громади, де ця людина планує далі жити, працювати та відпочивати.
Попереду у нас велика спільна робота з Мінсоцполітики, Мінветеранів щодо налаштування та практичного застосування спектра соціальних послуг, які забезпечать комфортне перебування захисників та захисниць, цивільних осіб з ураженнями спинного мозку вдома, кермування авто, ведення свого власного бізнесу, роботи з отриманням заробітної платні, а також створення та розвитку системи реабілітаційної допомоги в громаді.
Ці та інші питання обговорювались на першій Національній конференції з уражень спинного мозку, яка відбулась 14-16 листопада 2024 року у Львові. Провідні міжнародні експерти з Канади, США, Швеції, Норвегії, Великої Британії, Австралії, Німеччини та Ірландії, які представляють Міжнародне товариство спинного мозку (International Spinal Cord Society, ISCoS), поділились теоретичними знаннями та практичними навичками, вкрай необхідними для українських фахівців із реабілітації, нейрохірургів, лікарів відділень інтенсивної терапії.
Україна вже має власний досвід надання реабілітаційної допомоги за уражень спинного мозку, яким, зокрема, поділилась мультидисциплінарна реабілітаційна команда з Національного центру реабілітації при ураженнях спинного мозку, що розбудовується в КНП «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» Рівненської обласної ради.
Найближчим часом очікуємо відкриття першого з мережі регіональних центрів реабілітації при ураженнях спинного мозку на базі Першого Територіального медичного об’єднання міста Львова, яке приймало першу Національну конференцію, тож фахівці з реабілітації поділились вже наявним досвідом надання реабілітаційної допомоги у випадку ураження спинного мозку на базі реабілітаційного центру «Незламні».
Істотною складовою надання реабілітаційної допомоги є формат допомоги «рівний-рівному» та підтримка в громаді, тож дуже цінним була, є та буде співпраця із ГО «Всеукраїнське об’єднання осіб з інвалідністю “Група активної реабілітації”», що протягом більш ніж 20 років розвиває програми «Перший контакт», «Табір активної реабілітації» та налаштування системи реабілітаційної допомоги в громаді. За цим напрямом колеги активно співпрацюють із міжнародними партнерами зі Швеції, про що розповіли під час конференції.
Дякуємо за потужну технічну та методологічну підтримку розвитку системи реабілітаційної допомоги у разі ураження спинного мозку Міжнародному товариству спинного мозку та ВООЗ, а також донорам та імплементаційним партнерам – USAID, уряду Великої Британії, CBM та Momentum Wheels for Humanity.
Більше новин читайте на GreenPost.