Станом на другу половину дня 15 лютого в Україну так і не завезли вакцину для щеплення від коронавірусу, як це обіцяли посадовці МОЗ.
Нагадаємо, що всередині січня з'явилася перша інформація про те, що 15 лютого в Україну прибуде 117 тисяч доз вакцини Pfizer-BioNTech у межах співпраці з COVAX. Цю дату озвучив головний державний санітарний лікар країни Віктор Ляшко.
Трохи згодом, 1 лютого, пресслужба Центру громадського здоров'я МОЗ України підтвердила те, що Україна увійшла до 18 країн, які отримають вакцини від COVAX у першій хвилі. За їхніми словами, вже в лютому до країни привезуть 117 тисяч доз американської вакцини проти ковіду від Pfizer-BioNTech.
3 лютого в ефірі одного з українських телеканалів міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив про те, що почнуть щеплювати від коронавірусу з 15 лютого.
«Ми починаємо вакцинацію орієнтовно з 15 лютого, тобто це буде через понеділок, виходячи з тих даних, які є на сьогодні щодо постачання вакцин. Якщо у зв'язку з тими чи іншими обставинами змінюватиметься дата, умовно кажучи, не 15, а 16, то ми одразу будемо повідомляти», — сказав Степанов.
Але вже 5 лютого під час «години запитань» до Уряду у Верховній Раді України очільник МОЗ не міг назвати точну дату, коли розпочнеться та закінчиться вакцинація українців від коронавірусу.
Почалося все із запитання народного депутата від «Європейської Солідарності» Олексія Гончаренка.
«Коли влада планує зробити щеплення більшій половині населення? Ще одне важливе питання — чи позначиться напруження України у стосунках з Китаєм на постачанні їхньої вакцини?» — запитав Гончаренко.
За словами нардепа, вакцинування вже активно запустили в Коста-Ріці, Індонезії, Індії, Омані. Ізраїль уже вакцинував 60 % населення. В Україні всі показники на нулі.
Натомість Степанов точної відповіді не дав.
Міністр охорони здоров'я зауважив, що санкції проти Китаю на постачання вакцини в Україну жодним чином не вплинуть. А на запитання про конкретні терміни початку та закінчення щеплень відповів загальною фразою: «все буде за планом».
Увечері цього ж дня Максим Степанов на нараді у президента України Володимира Зеленського підтвердив постачання 2 млн доз вакцин проти ковіду AstraZeneca та Novavax.
11 лютого в ефірі політичного ток-шоу «Право на владу» головний державний санітарний лікар країни Віктор Ляшко зробив несподівану заяву. Виявилося, що перші щеплення від коронавірусу українці отримають AstraZeneca, яку закупили за бюджетні кошти. Вона має всі шанси прибути в Україну першою за Pfizer, котру держава отримає в межах глобальної медичної ініціативи COVAX.
«Чекаємо вакцину Pfizer. Але першою може бути і вакцина AstraZeneca, яку закупили за бюджетні гроші. Зараз два продукти чекаємо наступного тижня», — уточнив головний державний санітарний лікар країни.
Також під час прямого ефіру Віктор Ляшко не зміг точно назвати дату першого щеплення від коронавірусу.
У студії Ляшка запитали про те, в який саме день перший український медик отримає щеплення і процес вакцинації можна буде вважати розпочатим.
Спочатку головний державний санітарний лікар країни намагався непомітно перейти до іншої теми розмови та заговорив про лікарів-епідеміологів.
Коли ж питання йому озвучили вдруге, відповів загальною фразою: «Робимо для цього все можливе».
Для порівняння, у великій Британії від коронавірусу вакцинували вже 15 млн людей, у Німеччині — 3,8 млн. У Євросоюзі нещодавно зробили заяву про те, що до кінця літа планують вакцинувати всіх охочих.
Як ми писали раніше, в Європі призупинили щеплення вакциною, яку має отримати Україна. Припинили процес вакцинації через побічні ефекти препарату AstraZeneca, на які ніхто не очікував.