У Держдумі РФ мають намір врегулювати використання незатребуваних небіжчиків для навчання медиків. Про це повідомляє лікар Олександра Литкіна.
Ідеться про те, що навчання студентів на кадаверному матеріалі зараз в РФ майже неможливе, оскільки «насичення» ним російських вишів закінчилося. Університети, підвідомчі МОЗ РФ, стверджують, що «дефіциту біоматеріалу для навчальних і наукових цілей немає». Однак багато хто все ж визнає, що існують проблеми з передачею тіл. Згідно зі статистикою, отриманою від 40 російських університетів та інститутів, «насичення кадаверним матеріалом» давно закінчилося — «в одних вишах п'ять років тому, а в інших і всі 20».
«На мій погляд, дивно викладати хірургію на моніторі та в атласі, а це рівно те, що зараз відбувається», — говорить Литкіна.
Вона нагадує, що, хоч це і звучить як каламбур, раніше основним постачальником трупів у Росію були США. Першими з дефіцитом матеріалу зіткнулися російські приватні проекти, які навчають лікарів прикладної анатомії на тілах (кадавер-курси). Цього місяця стало відомо, що проблеми в цій сфері є й у державних навчальних закладів. У результаті минулого тижня в Держдумі було зібрано круглий стіл «Законодавче регулювання патологоанатомічної діяльності. Проблеми та шляхи вирішення».
У 2012 році в РФ було ухвалено постанову уряду №750, в якій зазначено, що умовами передачі незатребуваного тіла, органів і людських тканин є запит приймаючої організації та письмовий дозвіл, виданий «особою або органом, який призначив судово-медичну експертизу незатребуваного тіла». Також труп можна віддавати, якщо протягом 14 днів не знайшлися родичі. За цей час відбуваються незворотні процеси, які не дають змоги зробити якісне бальзамування.
Учасники круглого столу пообіцяли повернутися з рішенням наприкінці червня, а до 2026 року повністю виправити ситуацію.
Ми вже писали, що у Росії не вистачає трупів — причина в санкціях.