В українській системі охорони здоров’я нема гендерної рівності. Про це у коментарі GreenPost заявила Оксана Слободяна, медична сестра, голова «Медичного Руху «Будь Як Ніна».
«В нашій медицині до гендерної рівності ще дуже далеко», — сказала вона.
Активістка вважає, що найперше завдання на шляху до гендерної рівності серед українських медиків — протидія булінгу. Адже в медицині переважний відсоток жінок, особливо в медсестринстві, а булінгу зазвичай зазнають медсестри і молодші медсестри. Другий момент, який потребує уваги влади, на думку Оксани Слободяни, — це гідні умови праці, зокрема гідний заробіток.
Активістка переконана, що є багато шляхів для подолання цих проблем, але для цього насамперед потрібна комунікація з владою.
«Ми не боремося з МОЗ — ми хочемо звернути його увагу на проблеми медсестринства, достукатися», — наголошує вона.
Говорячи про те, що і від кого медсестри хотіли би почути 8 березня — в день, коли заведено говорити про права жінок і гендерну рівність — Оксана Слободяна підкреслює, що найкраще привітання — це повага.
«Зараз говорити про боротьбу за права жінок язик не дуже-то й повертається, бо в країні війна. Але водночас у нас начебто права є, начебто їх у нас ніхто не забирає, та є стереотипи: що жінка має розчинитися в дітях, господарювати, оберігати сімейне вогнище, турбуватися про чоловіка тощо, а ще при цьому заробляти. На жінку покладається дуже велика відповідальність за дітей — бо, як правило, в нас є стереотип «яка мама, такі діти». Ми не встигаємо. А надто медики — ми ж, як правило, працюємо на двох роботах, бо з однієї зарплати ти банально не проживеш. Плюс родинне вогнище — діти, відповідальність… Ну й фактично для якоїсь реалізації вже тебе й не вистачить фізично», — констатує активістка.
На думку активістки, жінка мала би розділяти свої обов’язки з тим же чоловіком і отримувати допомогу, щоб була можливість себе реалізувати.
Вона вважає, що потрібно змінювати «оцей наш менталітет, це наше ставлення до жінок», які зокрема продемонструвала влада під акції час протесту медсестер під стінами МОЗ у травні 2021 року.
«Коли ми звертатися в МОЗ, одна високопосадовиця (як мені розповідали) сказала: «Що, медсестри щось задумали? Медсестра мною керувати не буде!» А Радуцький, коли президент запитав, що це за люди й чого вони хочуть, відповів: «Та це медсестри — вони самі не знають, чого хочуть і чого сюди прийшли», — розповідає Оксана Слободяна.
Тимчасом відтепер заробітну плату медичних працівників можна перевірити — НСЗУ.
Також ми розповідали про «податок на рожеве»: чому товари для жінок коштують дорожче, але подарунки зазвичай роблять чоловіки.