Через плани президента США Дональда Трампа зі скорочення держвидатків науковці побоюються непоправної втрати даних щодо вивчення клімату — якщо буде закрито обсерваторію Мауна-Лоа. Чим вона така важлива? Про це розповідає Deutsche Welle.
У 1958 році кліматолог Чарльз Девід Кілінг почав вести в обсерваторії Мауна-Лоа на Гаваях систематичний моніторинг рівня вуглекислого газу в атмосфері. Результати його роботи стали першим науковим підтвердженням того, що діяльність людини — а саме спалювання викопного палива — призводить до підвищення рівня CO2.
Кілінг придумав простий спосіб збирання проб повітря — у скляні колби. Щоб визначити кількість CO2 у зразку, він почав використовувати рідкий азот, а пізніше — інфрачервону технологію. Цей новаторський підхід допоміг сформувати сучасну науку про клімат, а обсерваторія на Гаваях досі є однією з ключових станцій у світі для безперервних вимірювань вмісту CO2 в атмосфері.
Тепер же науковці побоюються, що скоро цій роботі буде покладено край. А це, за словами керівника Центру екологічної інформатики при Університеті Вуллонгонга в Австралії Ноеля Крессі, загрожує «великою діркою у наших наукових знаннях про парникові гази Землі».
Річ у тім, що Департамент ефективності уряду США (DOGE) думає про закриття офісу в місті Хіло (штат Гаваї), співробітники якого стежать за повсякденною роботою обсерваторії. За підрахунками DOGE, орендна плата цієї контори складає 164391 доларів на рік.
Об'єкти обсерваторії перебувають у віданні Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), а воно саме стало однією з основних цілей для скорочення держвитрат, чого добивається DOGE, очолювана мільярдером Ілоном Маском.
Науковці з різних країн світу попереджають, що закриття обсерваторії завдасть величезних збитків глобальним кліматичним дослідженням. На Мауна-Лоа зібрано «неймовірні дані про взаємодію речовин в атмосфері», каже Ноель Крессі. Він вказує на вимірювання вмісту вуглекислого газу, метану та закису азоту — парникових газів, що викликають зміну клімату.
Велику роль моніторингу CO2 відіграють і космічні супутники, але вони не можуть замінити внесок Мауна-Лоа, впевнений науковець.
Чарльз Девід Кілінг вважав Мауна-Лоа найкращим місцем для вимірювання вмісту CO2 в атмосфері. Лікарю видніше, де слід вимірювати температуру людини, наводить аналогію його син Ральф Кілінг, який очолює проект Мауна-Лоа в Інституті океанографії Скриппс при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго.
Обсерваторія розташована на висоті понад 4100 м над рівнем моря, в океанічному середовищі, далеко від «чинників, які можуть впливати на рівень вуглекислого газу», описує ситуацію фізик. Маються на увазі такі джерела CO2, як автомобілі, що спалюють викопне паливо, а також великі екосистеми — наприклад, ліси, які регулярно поглинають і виділяють цей газ. Це одна із двох станцій, що працюють у подібних умовах, — друга розташована в Тасманії, зазначає Ральф Кілінг.
Робота його батька виявила природні коливання CO2 протягом днів і сезонів — наприклад, поглинання CO2 рослинами навесні та його вивільнення восени, коли рослинність в'яне. Отримані ним дані свідчать про постійне зростання рівня CO2 в атмосфері, що відображено у знаменитій кривій Кілінга.
Коли Кілінг-старший розпочав у 1958 році свої вимірювання, рівень CO2 становив близько 315 мільйонних часток (мд, ppm). Нині він становить 427 мд. Частка CO2 в атмосфері становить лише 0,04 % — це набагато менше, ніж, наприклад, кисню — 21 %.
Може здатися, що це не так багато. Однак CO2 має величезний вплив, подібно до того, порівнює Ральф Кілінг, як «холестерин — лише крихітний компонент вашої крові, але він має особливі властивості, тому важливо, скільки його у вас».
Одна з важливих властивостей вуглекислого газу полягає в тому, що він затримує тепло, що випромінюється поверхнею Землі. Тому навіть незначне, на перший погляд, збільшення його кількості призведе до підвищення середньої глобальної температури — досить значного, щоб викликати танення полярних крижаних шапок, підвищення рівня моря й екстремальні погодні умови.
Втрата Мауна-Лоа означатиме втрату даних із такого «регіону світу, для якого ми не маємо альтернативних джерел даних», говорить Жозеп Канадель, виконавчий директор британської організації Global Carbon Project.
Без цієї обсерваторії дослідникам при моніторингу парникових газів доведеться більше покладатися на дистанційний вимір зі супутників, що створює певні труднощі. Одна з проблем полягає в тому, що найраніші дані, отримані з супутників, не охоплюють такий тривалий період часу, говорить Ноель Крессі, який працює з науковцями з Лабораторії реактивного руху НАСА в рамках місії Orbiting Carbon Observatory 2, що стартувала в 2014 році.
Для розуміння того, як системи Землі протягом часу реагують на зростання викидів CO2, науковцям дуже важливо мати довгострокові ряди даних. Порушення найдовшого у світі безперервного вимірювання вмісту вуглекислого газу в атмосфері на Мауна-Лоа ускладнить відстеження таких тенденцій.
Окрім того, оскільки супутники перебувають високо в атмосфері, вони менш точні при моніторингу CO2: за словами Ноеля Крессі, їхньому огляду заважають аерозолі та хмари. Щоб при використанні супутників отримувати точніші показники, необхідно у великій кількості калібрувати засоби вимірювання, чого не потрібно на Мауна-Лоа.
«Глобальне покриття супутників, безумовно, перевага, але щоб замінити весь спектр вимірювань на Мауна-Лоа потрібно кілька супутників, а їм важко спостерігати за однією точкою на поверхні Землі», — зазначає дослідник.
Мауна-Лоа ж, навпаки, заміряє вміст різних парникових газів і її прилади встановлені у фіксованому місці, «що робить ці виміри неймовірно точними».
У березні американські конгресмени надіслали листа адміністрації президента США Дональда Трампа, в якому вимагали роз'яснень з приводу майбутніх скорочень у NOAA, вказавши, що термін оренди офісу в Хіло спливає наприкінці серпня. Поки що неясно, що означатиме для проекту загалом, якщо DOGE відмовить у фінансуванні оренди.
Якщо ж роботу Мауна-Лоа буде зупинено, це «матиме непропорційно великі наслідки порівняно зі втратою будь-якої іншої обсерваторії», говорить Жозеп Канадель. На його переконання, це буде «одна з найстрашніших втрат екологічно значущих даних, які відстежують динаміку та здоров'я планети Земля».
Канадель також побоюється, що США взагалі можуть закрити свою велику мережу обсерваторій, що відстежують парникові гази. За його словами, внесок США у цьому питанні більше, ніж будь-якої іншої країни.
Ральф Кілінг підкреслює, що відстеження викидів CO2 та їхнього впливу на клімат має вирішальне значення для підготовки до суворішої погоди й інших наслідків зміни клімату.
«Ми маємо бути готові до всього цього», — попереджає науковець.
Більше новин читайте на GreenPost.