Українці за кордоном можуть пройти оцінку для підтвердження інвалідності

2 хв на прочитання4 години тому
Фото ілюстративне

З 1 січня 2025 року в Україні запроваджено оцінювання повсякденного функціонування.

В Україні з 1 січня 2025 року запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування, яка має на меті забезпечити потреби людей з порушеннями здоров’я незалежно від їхнього місця проживання, зокрема і за кордоном. Ця система фокусується на реальних потребах людини та тому, як стан здоров’я впливає на її щоденне життя.

Оцінювання проводиться для визначення обмежень у функціонуванні людини, бар’єрів, з якими вона стикається, та необхідної підтримки від держави. Завдяки реформі, доступ до цієї послуги гарантований кожному, хто потребує допомоги через значні порушення функціонування, незалежно від того, чи перебуває людина в Україні, чи за її межами.

Хто може пройти оцінювання за кордоном?

Українці, які тимчасово або постійно проживають в інших країнах, можуть пройти оцінювання, якщо мають ознаки стійких або необоротних порушень здоров’я, що тривають щонайменше 12 місяців або можуть призвести до передчасної смерті. Оцінювання необхідне у випадках значних порушень функціонування, наближення строку повторного огляду МСЕК або повторного оцінювання, а також при первинному встановленні або зміні групи інвалідності для доступу до соціальних виплат та інших видів державної підтримки.

Процедура оцінювання для країн з міжнародними угодами:

Для українців у країнах, з якими Україна має договори про соціальне забезпечення (Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Польща, Португалія, Словаччина, Чехія), діє спрощена дистанційна процедура. Уповноважений орган країни перебування передає медичні документи до Пенсійного фонду України, який потім надсилає їх до Центру оцінювання функціонального стану особи. Центр забезпечує переклад документів та проводить розгляд справи, а прийняте рішення передається назад до Пенсійного фонду України.

Процедура оцінювання для інших країн:

Громадяни України, які перебувають у країнах без таких угод, можуть ініціювати оцінювання, підготувавши медичну документацію з діагнозом за МКХ-10, описом функціональних порушень та результатами обстежень. Документи необхідно перекласти українською мовою та засвідчити (консульські установи України можуть зробити це без консульського збору). Перекладені документи можна надіслати поштою в Україну або передати лікарю. Лікар формує направлення, і експертна команда в Україні визначає формат оцінювання – заочно або з використанням телемедицини.

Важливою умовою є те, що медичні документи, видані на території російської федерації або республіки білорусь, не приймаються до розгляду.

Громадянам, які вже мають чинні довідки МСЕК, не потрібно проходити оцінювання повторно до закінчення терміну дії цих довідок. У разі виникнення труднощів з підготовкою документів, рекомендується звертатися до консульств або посольств України в країні перебування.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: