Україні варто задуматися про запаси нафти – експерт

3 хв на прочитання23 Квітня 2020, 03:22
Image by skeeze from Pixabay

І готуватися до найгіршого

Україна має скористатися ситуацією на нафтовому ринку і максимально заповнити усі потужності, пише аналітик DiXi Group Роман Ніцович.

Експерт пише, що 20 квітня увійде в історію як день, коли ціни на світовому ринку нафти вперше стали від'ємними: «Мова йде про карколомне падіння травневих ф’ючерсів на американську нафту марки WTI. Для цієї події зійшлися практично усі зірки світу фізичної та «паперової» нафти — і надлишок пропозиції на фоні пандемії COVID-19 та слабкої реакції країн-виробників, і забиті під зав’язку сховища у точці доставки, і останні дні торгів на ці контракти».

Тому гравці фінансового ринку були вимушені просто «скидати» ф’ючерси на WTI, навіть якщо ті купувалися для хеджування ризиків, у надії хоча б якось мінімізувати збитки.

«Результат — від'ємні ціни: продавці мають доплачувати покупцям (яких виявилося зовсім небагато), щоб цю нафту було куди реалізувати. Виявляється, така тактика є виправданою, оскільки доплата покупцю — це дешевше за повне або часткове припинення видобутку, доставки та інших складових ланцюга доданої вартості», - пише Ніцович.

Він вважає, що такий обвал може бути чітким сигналом про глобальний економічний «шторм», який стрімко насувається. До того ж, у травні до США прибуде армада танкерів із Саудівської Аравії, яка доставить на американський ринок 40 млн барелів нафти.

«Без адекватного реагування на падіння попиту, баланс ринку може бути відновлено нескоро, адже традиційні кроки вже вичерпані - країни ОПЕК+ прийняли рішення про скорочення видобутку, трейдери заповнили практично усі доступні сховища, уряди по всьому світу намагаються втримати економіки від руйнівного впливу карантинних обмежень», - пише він.

Україна ж на цьому тлі має готуватися до найгірших сценаріїв, вважає Ніцович.

«Що ж робити Україні, яка залежить більшою мірою від імпорту готових нафтопродуктів, аніж купує ресурс для переробки? Готуватися до найгірших сценаріїв розвитку світової економіки. Укріпляти фінансові ринки, стимулювати економічну активність, покращувати умови для ведення бізнесу та інвестицій. Задуматися про заповнення доступною нафтою вільних потужностей для зберігання, якими оперують НПЗ та окремі гравці роздрібного ринку, але передусім «Укртранснафта», Держрезерв, Міноборони», - пише експерт.

Нагадаємо, на днях ціна на американську нафту сягнула 20-річного мінімуму і коштувала «мінус» 37 дол. за барель.

Це сталося уже після того, як країни-виробники та експортери нафти з ОПЕК, а також Росія домовилися про рекордне скорочення видобутку нафти – 9,7 млн барелів на добу. Ці домовленості стосуються травня-червня. 

Тепер виробники нафти чекають на її подорожчання, однак поки що біржі, як видно, слабко реагують на скорочення видобутку. Справа в тому, що більшість нафтосховищ уже заповнені дешевою нафтою і трейдери готові доплачувати за те, щоб до них не поставляли обсяги нафти, обумовлені травневими і червневими ф’ючерсами.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: