Україна має потенціал стати одним з ключових постачальників водню на ринок ЄС, використовуючи потужності української газотранспортної системи.
Про це заявив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ході телефонної розмови з виконавчим віцепрезидентом Європейської Комісії Франсом Тіммермансом.
Як повідомляє пресслужба МЗС України, під час розмови сторони обговорили участь України у реалізації Європейської зеленої угоди та подальшу інтеграцію нашої держави в енергетичний ринок ЄС. Зокрема, Кулеба запевнив у підтримці Україною курсу ЄС на досягнення кліматично-нейтральної економіки до 2050 року та відзначив, що Європейський зелений курс займає одне з важливих місць на порядку денному Уряду.
Відповідно до інформації, сторони приділили велику увагу питанню відновлювальних джерел енергії, зокрема, водню.
“Інтеграція України в ринки ЄС незворотня і має надалі поглиблюватися. Зокрема, ринок водневої енергетики є одним з особливо перспективних. Україна та ЄС мають говорити не лише про те, що актуально тут і зараз, але і про стратегічну перспективу. Саме такою є участь України у майбутньому водневому ринку ЄС”, - заявив Дмитро Кулеба.
Віцепрезидент ЄК зазначив, що реалізація Європейської зеленої угоди залишається пріоритетом попри наслідки пандемії коронавірусу. За його словами, Брюссель приділяє все більше уваги використанню водневої енергії як одному з дієвих способів зробити європейську економіку кліматично нейтральною до 2050 року.
Співрозмовники домовилися активізувати співпрацю в реалізації водневих ініціатив ЄС. Франс Тіммерманс привітав намір України взяти участь у реалізації ініціативи «2х40 ГВт зеленого водню для Європейської зеленої угоди» та Альянсі чистого водню і висловив готовність ЄС надати сприяння на цьому шляху.
Нагадаємо, Міністерство енергетики та захисту довкілля презентувало Концепцію «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року. Ця концепція враховує трансформацію підходів до розвитку енергетики в світі та особливу увагу до проблем боротьби зі зміною клімату.
Документ містить заплановані кроки для сталого розвитку енергетичного сектору та виконання зобов’язань України в рамках Паризької угоди, підписаної у 2015 році. Основна ціль – зменшення обсягу викидів парникових газів і поступовий перехід до кліматично нейтральної економіки України у 2070 році.