У яких випадках приватний медзаклад може відмовитись обслуговувати пацієнта: пояснюють юристи

2 хв на прочитання02 Грудня 2023, 20:14
Хвороби, з якими плутають рак молочної залози Фото ілюстративне

Законодавство не містить чіткого переліку всіх підстав для відмови пацієнтам у наданні послуг.

Запит на медичну допомогу є одним із найважливіших, коли стан здоров'я або життя людини перебуває під загрозою. Приватні медичні заклади грають важливу роль у наданні якісної й оперативної медичної допомоги, але існують ситуації, коли вони можуть відмовитися обслуговувати пацієнта. Про це розповідає  «Медичне право України».

Наприклад, пацієнт, який записувався на консультацію в приватному медзакладі на 18.00, прийшов о 18.25. Чоловіку повідомили, що лікар не встигне його проконсультувати, оскільки на 18.30 записана інша людина. Тож запропонували перенести візит на інший можливий час. Чи порушив заклад права пацієнта?

Якщо пацієнт підписав ознайомлення з договором про надання медичних послуг, у якому зазначено (наприклад), що якщо пацієнт запізнюється більш ніж на 15 хвилин, центр має право в односторонньому порядку змінити термін надання медичних послуг, перенести чи скасувати їх надання, повідомивши про це пацієнта, то правда на боці медичного закладу, бо договір породжує взаємні права й обов'язки.

Приватний заклад охорони здоровʼя не має права відмовитися укладати публічний договір, якщо має можливість надати споживачеві відповідні послуги (ч. 4 ст. 633 ЦК). Відповідно, коли не має змоги надати відмовляється. Наприклад, якщо бракує часу для надання послуги, необхідного обладнання, захворів лікар тощо. Якщо умови укладення, зміни чи розірвання договору для пацієнта неприйнятні, він може обрати інший заклад.

Тому часто, щоб не мати клопотів із пацієнтами, які порушують умови договору, в договорі передбачають можливість односторонньо розірвати договір або змінити деякі його умови.

У таких справах пацієнти часто спираються на положення частини першої статті 284ЦК і стверджують, що фізична особа має право на медичну допомогу. Та медична допомога ≠ послуга. Медична послуга може включати надання медичної допомоги. І за оплати медичної допомоги її вважають медичною послугою. Однак ці поняття — не еквівалент.

Юристи наголошують, що оскільки законодавство не містить чіткого переліку всіх підстав для відмови пацієнтам у наданні послуг, медичний заклад може встановити їх у локальних нормативно-правових актах і договорі про надання послуг.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: