Боліти у грудях може з різних причин. Давайте розберемося, чому ж і де болить серце, і які на те є причини. Більшість із них — безневинні, але є біль, який може бути передвісником катастрофи — це стенокардія. Вона виникає внаслідок недостатнього кровопостачання (а отже і надходження кисню) до серцевого м’яза — міокарда. Це прояв ішемічної хвороби серця.
Стенокардія характеризується більше як дискомфорт за грудиною, ніж біль. Пацієнти описують це як тиснення, печіння, здавлення, «камінь на грудях». Часто може віддавати у ліву рук, лопатку, шию, нижню щелепу. У пацієнтів з ішемією міокарда еквівалент загрудинного дискомфорту присутній майже завжди і за характером, як правило, схожий із попередніми епізодами стенокардії.
Стенокардія не змінюється з диханням та положенням тіла, не провокується та не підсилюється в разі натискання на грудну клітку.
Ще однією ознакою стенокардії є біль без точної локалізації, і часто, щоб пояснити лікарю де болить, пацієнти притискають кулак до середини грудини. Неврологічні болі навпаки частіше характеризуються болем в одній конкретній точці, посилюються в разі натискання, під час дихання.
Напад стенокардії припиняється нітрогліцерином, і зазвичай, минає через 3–5 хв. Якщо ж біль триває навіть після вживання препарату, його інтенсивність та тривалість значно зросла — це привід негайно викликати швидку допомогу, адже є ризик розвитку тяжкого ускладнення — інфаркту міокарда.
Щоб не допустити цього, пацієнтам з ІХС варто постійно консультуватися у лікаря-кардіолога, контролювати артеріальний тиск, дотримуватися здорового способу життя та отримувати оптимальну медикаментозну терапію.
У будь-якому випадку погіршення самопочуття, біль в області серця, його іррадіація в інші частини тіла — привід звернутися до кардіолога та проконсультуватися з ним.
Відомо, що лікування інсультів та інфарктів стане доступнішим.