У Кенії двох бельгійців звинувачують у спробі ввезти контрабандою тисячі комах до Європи — ось у чому справа

6 хв на прочитання22 години тому
Торгівля дикими тваринами: Messor cephalotes мешкає виключно у Східній Африці. Королева може вирости до 2,5 см. Мураха зараз розпродана на європейських веб-сайтах. Фото: ТОВ «Антс ХК»

Матку з яйцями можна купити трохи менше ніж за 120 євро.

Двоє 19-річних молодиків із Бельгії, Лорной Д. та Сеппе Л., постали перед судом у Найробі, столиці Кенії. Коли їх спіймали, вони виловили понад 5000 мурах і готували їх до транспортування. Бельгійці визнали себе винними в перший день судового розгляду. Очікується, що вирок буде оголошено 7 травня. Про це розповідає Die Zeit.

Садові мурахи Messor cephalotes (гриф «особливо рідкісний») дуже популярні в Європі. Вид, що зустрічається лише у Східній Африці, важкодоступний. Королева великих садових мурах із десятьма-двадцятьма робочими особинами коштує 339,95 євро. Доставка відбудеться протягом 24 годин, як обіцяв ритейлер AntSatan.com. На сайті AntsRus.com можна купити матку з яйцями трохи менше ніж за 120 євро. На веб-сайті йдеться, що Messor cephalotes — це вид, про який багато хто мріє: «Гарно забарвлені в чорний і червоний, а в поєднанні з їхнім величезним розміром це дивовижно спостерігати». До дорослої колонії Messor cephalotes можуть належати 20 000 робочих особин.

Навіть експерти були здивовані контрабандою мурах

Кенія має досвід боротьби з незаконною торгівлею дикими тваринами. У країні мешкають африканський слон, чорні та білі носороги. Бивні та роги тварин є одними з найдорожчих товарів дикої природи, що продаються. Браконьєрство та контрабанда — це прибутковий бізнес, організований міжнародними злочинними синдикатами. Вони оснащують мисливців зброєю й інформацією, підкуповують єгерів та посадовців, а також забезпечують транспортування з країн походження в Африці до країн-одержувачів в Азії. Після торгівлі наркотиками та людьми, контрабанда тварин і рослин є третьою за величиною сферою організованої злочинності. Однак, на відміну від першого, це набагато менш ризиковано, що також пов'язано з тим, що митниця, прокурори та поліція часто не розслідують порушення послідовно.

Той факт, що мурах раптово почали ввозити контрабандою, є новим.

«Ця справа свідчить про тривожний зсув у злочинах проти дикої природи», – пише Служба дикої природи Кенії (KWS), яка прагне захистити місцеву дику природу від розграбування. Орган управляє національними парками та захищає флору та фауну за допомогою воєнізованих загонів рейнджерів, оснащених зброєю для полювання на браконьєрів.

KWS вже деякий час спостерігає за торгівлею менш відомими, проте екологічно важливими видами. До них належать сандалове дерево, олія якого використовується в кремах або парфумах, або кора африканської вишні, яка містить активні інгредієнти для ліків від раку. На ринках екзотичних домашніх тварин опиняються змії, черепахи та хамелеони, а тепер ще й мурахи.

Поставши перед судом минулого тижня, двоє бельгійців визнали свою провину, але запевнили кенійського суддю, що зловили мурах лише «заради розваги».

«Ми прийшли сюди не для того, щоб порушувати закон. Це сталося з нами випадково та через дурість», — сказав Лорной Д. Однак ця справа є випробуванням для влади Кенії щодо нещодавно посилених законів. Контрабанда менш відомих видів тепер може каратися позбавленням волі на строк до п'яти років.

Двоє молодиків помістили мурах у маленькі пластикові пробірки, вистелені ватою. За даними влади, тварини можуть виживати до двох місяців і пережити транспортування в багажі до Європи, не будучи поміченими сканерами в аеропорту.

Роль Європи в торгівлі дикими тваринами зростає

Цей випадок вразив навіть експертів.

«Це не перший випадок конфіскації мурах, але тисячі з них одночасно — масштаби нас здивували», — каже Мікала Лаурідсен, очільниця східноафриканського офіск програми Traffic — міжнародної неурядової організації, яка бореться з незаконною торгівлею рослинами та тваринами.

Досі Traffic, як і інші організації, зосереджувала міжнародну увагу на особливо символічних, культових видах, таких як слони, носороги чи досить химерний панголін, луска якого використовується в традиційній китайській медицині та який довгий час вважався найбільш незаконно торгованим видом тварин. Завдяки захисним заходам населення в багатьох місцях повільно відновлюється.

«Але контрабандисти схильні до опортунізму. Щойно влада перестає пильніше стежити, вони знаходять нові лазівки», — каже Лаурідсен.

Для неї випадок із мурахами є особливо актуальним, оскільки він показує, наскільки важливо стежити за ринками та збирати дані.

«Нам потрібно бути пильними й усвідомлювати, що постійно з’являються нові тенденції. Ми не можемо зосереджуватися лише на кількох культових видах. Так багато видів є ціллю міжнародної торгівлі з зовсім різних причин», — каже вона.

Європа відіграє важливу роль як напрямок. Зокрема, процвітає торгівля екзотичними домашніми тваринами, і ця тенденція підживлюється соціальними мережами. Зовсім не всі покупці працюють незаконно. Значна частина є законними торговцями, а багато заводчиків мають високий рівень знань, який може бути корисним для збереження видів. Однак міжнародні угоди регулюють торгівлю лише добре вивченими видами — менш відомі види часто можна імпортувати без суттєвих обмежень. У випадку деяких змій або ящірок це призводить до того, що особливо рідкісні види виловлюють у їхніх рідних місцях існування й утримують у клітках або тераріумах у Європі.

Це тягне екологічні ризики. Коли екзотичні види потрапляють у дику природу за межі своєї звичної території, вони можуть стати загрозою для інших місцевих видів або завдати економічної шкоди. Наприклад, у дослідженні 2023 року в журналі Biological Conservation було розглянуто, якими видами мурах торгують на інтернет-платформах, на прикладі Китаю. Результат: види, найпопулярніші серед торговців, мали найвищий потенціал стати шкідниками.

Це вже можна спостерігати на південному заході Німеччини: мураха Tapinoma magnum була завезена туди з регіону Середземномор'я, ймовірно, з перенесенням рослин. Зараз вони утворюють суперколонії з сотень тисяч тварин, що доводить мешканців міста Кель до відчаю — наприклад, мурахи поширюються по будинках, захоплюють цілі дитячі майданчики чи гніздяться в електричних коробках і розподільних коробках, тим самим паралізуючи електропостачання й інтернет.

Випадок із мурахами також важливий для Кенії, оскільки країна хоче показати, що захищає свої природні ресурси. Державний прокурор стверджує, що йдеться про незаконну експлуатацію біологічних ресурсів і традиційних знань. Прибуток розподіляється дуже нерівномірно: місцеві колекціонери отримують від посередників не більше 35 центів за королеву, тоді як ціна в Європі потім стрімко зростає.

Але наразі ви можете поставити на стіл скільки завгодно грошей: на більшості фондових бірж садова мураха зараз «відсутня в наявності».

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: