Гора Еверест – всесвітньо відома найвища гора на планеті. Першість належить їй вже тисячі років. Проте так не буде зажди. У Евереста з'явився конкурент, який у майбутньому може відібрати собі це звання. Про це повідомляє Live Science.
Основною причиною утворення дуже високих гір є зіткнення літосферних плит. Коли одна плита заходить під іншу, земна кора піднімається, утворюючи гори.
Висота таких гір залежить від кількох чинників, зокрема від товщини та температури земної кори. Чим триваліший і потужніший контакт між плитами, тим товща земна кора, а отже, вищими можуть бути гори. Холодна, а тому твердіша кора сприяє формуванню високих гір, тоді як тепліша й тонша - менш сприятлива для цього.
Ерозія також суттєво впливає на висоту гір. У результаті ерозійних процесів, як-от перенесення матеріалу річками, льодовиками та опадами, Гімалаї залишаються однією з найшвидше зростаючих гірських систем світу. Чим більше матеріалу вивітрюється і переноситься, тим вище можуть підніматися гори.
Вчені вважають, що гора Нангапарбат у Гімалаях, дев’ята за висотою у світі (8125 м), росте достатньо швидко, щоб у майбутньому перевершити Еверест. Хоча й саме її швидше за Еверест руйнує ерозія.
Ймовірність утворення гори, набагато вищої за Еверест, обмежена гравітацією Землі. Та теоретично можливо, що інші гімалайські вершини можуть наблизитися до цього рекорду і перевершать його на кілька десятків чи сотень метрів.
Більше новин читайте на GreenPost.