Ціна на газ у Європі пробила дворічний максимум
На найбільшому європейському хабі, нідерландському TTF, ціни досягли 252 доларів за тисячу кубометрів — максимум з 25 січня 2019 року.
Холодна зима призвела до різкого подорожчання природного газу на азіатському та європейському ринках, через що в Європі з рекордною швидкістю знижуються запаси в підземних сховищах. Про це йдеться в матеріалі видання «Коммерсант».
На найбільшому європейському хабі, нідерландському TTF, ціни досягли 252 доларів за тисячу кубометрів — максимум із 25 січня 2019 року. А в Іспанії на тлі снігопадів, що накрили країну, вартість палива на хабі PVB підскочила до 645,84 долара.
Азіатські покупці змушені платити ще більше. На 7 січня індекс Platts JKM, який показує середню вартість поставок у північно-східну Азію, досяг рекордних 812 доларів за тисячу кубометрів. Динаміка зростання цін виявилася навіть більшою, ніж сплеск на ринку після аварії на японській атомній станції «Фукусіма» в 2011 році.
Основною проблемою стала нестача зрідженого природного газу (ЗПГ), виробництво якого скоротилося в Австралії, Катарі та Малайзії. Поставки із США не можуть задовольнити попит, адже газовози не встигають підійти до місць продажів.
Оскільки весь вільний ЗПГ наразі йде до Азії, в Європі темпи відбору газу з підземних сховищ у січні на 30 % вищі, ніж у середньому за останні п'ять років. Але поки запаси перебувають на звичайному для цієї пори рівні.
Нагадаємо, що «Газпром» на початку року скоротив транзит газу через Україну майже на третину.
До слова, у Полтавській області люди вийшли на акцію протесту. Вони перекрили трасу Київ – Харків.