Під час виступу на організованому ГО «Українська Медична Експертна Спільнота (УМЕС)» круглому столі «Указ Президента до рішення РНБО щодо стану медицини — шанс на відродження?», директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик пояснив, що на українську ситуацію в царині охорони здоров’я впливає глобальний контекст.
Він пропонує альтернативу тоталітарній біополітиці.
«У ситуації, коли кібернетизація медицини вступила в симбіоз із «надзвичайною державою» з її мономодельністю та стандартизацією пацієнта, потрібно вийти за межі традиційних уявлень про охорону здоров’я», — вважає Віталій Кулик.
На його думку, таким виходом має стати мережа екосистем турботи про здоров’я, заснованих на компетенціях лікаря та пацієнта, «об’єднаних принципами співпраці, а не продажу послуги». Ідеться про перехід від захисту здоров’я як складової трудових ресурсів до турботи про здоров’я як політики, спрямованої на профілактику та запобігання хвороб.
«Здоров’я – це вмістилище благ. Інколи їх неможливо монетизувати, але цінність свою вони від цього не втрачають», — підкреслив Віталій Кулик.
Також ми розповідали, що примусова вакцинація проти COVID-19 суперечить чинному законодавству — МОЗ.