Екстремальний клімат торік спричинив порушення глобального кругообігу води — тенденція триває

3 хв на прочитання18 Січня 2025, 17:56
Зображення згенеровано ШІ

Це включає більшу ймовірність швидкого розвитку «раптових повеней» і «раптових посух» у всіх регіонах.

Глобальне потепління підштовхнуло глобальний кругообіг води до нових кліматичних крайностей. Про це свідчить поточний випуск щорічного Global Water Monitor. У звіті міжнародної дослідницької групи під керівництвом Австралійського національного університету встановлено, що підвищення температури змінює спосіб руху води навколо планети та «розбалансовує» кругообіг води, розповідає Die Zeit.

«Підвищення температури поверхні моря посилило тропічні циклони та посухи в басейні Амазонки та південній Африці. Глобальне потепління також сприяло посиленню дощів і повільнішим штормам, про що свідчать смертоносні раптові повені в Європі, Азії та Бразилії», — цитується в заяві Альберт ван Дейк, керівник дослідницької групи.

Загалом зареєстровані стихійні лиха забрали життя понад 8700 людей, перемістили 40 млн людей та спричинили економічні збитки на понад 550 млрд доларів, йдеться у звіті.

Згідно зі звітом, близько для 4 млрд людей у ​​111 країнах у 2024 році був найтеплішим за всю історію. Температура повітря над сушею була на 1,2 °С вищою, ніж на початку століття, і приблизно на 2,2 °С вищою, ніж на початку промислової революції.

Для ван Дейка екстремальні погодні умови 2024 року не будуть винятком.

«Це є частиною погіршення тенденції до більш інтенсивних повеней, тривалих посух і рекордних екстремальних ситуацій», — сказав керівник дослідницької групи.

Рекорди опадів побиваються все частіше: у 2024 році рекордні місячні суми опадів випадали на 27 % частіше, а добові рекорди опадів — на 52 % частіше, ніж на початку цього століття.

Однак посухи також стають все частішими, сказав ван Дейк.

«Рекордно низькі значення досягалися на 38 % частіше, тому ми спостерігаємо гірші крайні значення з обох сторін. Вода є нашим найважливішим ресурсом, а її екстремальні ситуації — як повені, так і посухи — є однією з найбільших загроз, з якими ми стикаємося», — сказав ван Дейк.

Це робить ще більш важливим підготуватися й адаптуватися до неминучих серйозних екстремальних подій.

«Це може означати посилення захисту від повеней, розвиток стійкого до посухи виробництва продуктів харчування та водопостачання та створення кращих систем раннього попередження», — говорить науковець.

Для звіту науковці використали дані з тисяч наземних станцій і супутників на орбіті, щоб майже в реальному часі отримати інформацію про критичні змінні води, такі як опади, вологість ґрунту, течії річок і повені.

У своїй доповіді науковці також наважуються прогнозувати майбутні екстремальні погодні явища цього року. Гідрологічні умови на початку року припускають, що посухи можуть виникнути або посилитися на півночі Південної Америки, півдні Африки, в північній Африці, Центральній Азії, частинах Північної Америки та західній Австралії. Такі регіони, як Сахель, Африканський Ріг, Європа та більша частина Азії, є відносно вологими та можуть бути більш схильні до ризику повеней, ніж посух.

«Оскільки зміна клімату продовжується, глобальні температури, ймовірно, продовжуватимуть зростати до 2025 року, що призведе до збільшення хвиль спеки, підвищення ризику лісових пожеж, сильних штормів і екстремальних дощів. Це включає більшу ймовірність швидкого розвитку «раптових повеней» і «раптових посух» у всіх регіонах», — підсумовується в звіті.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: