Російський тіньовий флот із перевезення нафти створює дедалі більшу загрозу для екологічної безпеки країн Європейського Союзу. За інформацією видання BILD, у Балтійському морі наразі дрейфує танкер Eventin під панамським прапором, завантажений 99 тисячами тонн нафти. Судно вийшло з російського порту Усть-Луга 6 січня з декларованим маршрутом до єгипетського Порт-Саїду.
Видання повідомляє, що танкер, імовірно, є частиною російського тіньового флоту – мережі застарілих суден, які використовуються для обходу санкцій при транспортуванні російської нафти. Примітно, що танкер супроводжував російський військовий корабель.
Тіньовий флот під контролем режиму Путіна налічує близько 600 суден, з яких третина належить державній компанії "Совкомфлот". Решта кораблів зареєстровані під прапорами Панами, Ліберії та Габону, що суттєво ускладнює їх відстеження. Більшість цих танкерів експлуатуються понад 15 років, мають непрозору структуру власності та часто працюють без страхового покриття.
Для приховування походження нафти Росія вдається до різноманітних схем, включаючи перевалку нафти у відкритому морі, постійну зміну власників суден та "прапор-хоппінг" – практику зміни юрисдикції кораблів для уникнення санкційних обмежень. Хоча Євросоюз розглядає можливість запровадження додаткових санкцій проти таких суден, конкретних рішень поки не прийнято.
Експерти застерігають, що старі судна становлять серйозну загрозу для довкілля, особливо в акваторії Балтійського моря. Організація Greenpeace звертає особливу увагу на небезпеку в районі Кадетського русла в Мекленбурзькій бухті, де аварія може призвести до масштабної екологічної катастрофи. Враховуючи відсутність страхування у більшості суден тіньової флотилії, у разі аварії всі витрати на ліквідацію наслідків будуть змушені взяти на себе прибережні країни.
Нагадаємо, раніше Китай закрив ключові порти для санкційних танкерів з російською нафтою. Згодом до Китаю приєдналася Індія.
Більше новин читайте на GreenPost.