12 січня (25 січня за старим стилем) - день пам'яті святої мучениці Татіани, яка жила в III столітті в Римі. Вона походила з багатої сім'ї, її батьки були християнами і доньку також виховали в цій вірі. Коли дівчина досягла повноліття, то прийняла рішення відмовитися від заміжжя і присвятити себе служінню церкві. Незабаром за доброчесне життя її поставили дияконисою.
Одного разу язичники схопили Татіану та привели до храму Аполлона - там вони примушували дияконісу поклонитися статуї бога. Татіана ж стала молитися до Ісуса, і тієї ж миті стався землетрус, який обвалив частину храму. За молитвою Татіани статуї язичницьких богів руйнувалися тричі, дівчину піддавали тортурам, але ті або не завдавали шкоди, або ж рани гоїлися за ніч. Під час одних із таких тортур Татіана стала молитися Богові, і Він відправив до її мучителів чотирьох ангелів - після цього кати увірували в Христа. Інші гонителі, злякавшись, засудили мученицю на страту - разом із нею стратили і її батька.
Раніше всі Тетяни цього дня пекли коровай і роздали всім членам сім’ї по шматочку. Цього дня заведено ходити до церкви та молитися Святій Тетяні. У неї просять здоров’я, успіхів у навчанні, гарного шлюбу та дітей.
За прикметами дня можна дізнатися, яким буде літо:
У народному календарі 12 січня - свято Тетянин день, або Бабин кут (місце біля печі, де зберігалося хатнє начиння), і прийнято пекти коровай.
Що не можна робити 12 січня
Є кілька заборон цього дня - що сьогодні не можна робити:
Також за народною прикметою в день святої Тетяни, яка є покровителькою учнів, учням і студентам не слід виносити сміття - щоб не викинути разом із ним і знання.
Що можна робити 12 січня
Цього дня можна піти в храм або помолитися вдома. У святої Тетяни насамперед просять допомоги в навчанні та дякують за успіхи. Існує навіть повір'я, що студент, який хоче отримати везіння в навчанні на весь рік, повинен цього дня відстояти молебень у церкві.
У день святої обов'язково потрібно зробити добрий вчинок - подати милостиню, допомогти нужденним, погодувати птахів і безпритульних тварин, узяти участь у благодійності. Вірять, що добро повернеться в стократному розмірі, а сама Тетяна у своє свято виконає заповітне бажання, але молитва до святої має бути щирою.
За старих часів у Тетянин день було прийнято пекти коровай, який символізував сонце. Робила це старша жінка в сім'ї і вона ж ділила його між усіма, кожен повинен був з'їсти хоча б шматочок - на щастя.
Більше новин читайте на GreenPost.