7 серпня відзначаємо День маяка. Це день працівників засобів навігаційного обладнання узбережжя великих водойм у вигляді капітальної споруди.
Започаткували відзначення свята у Сполучених Штатах Америки. Там його возвели у ранг національних. Пам’ятний день був заснований Конгресом США в 1989 році на ознаменування 200-річчя закону, який передбачав встановлення та обслуговування маяків, якорів, буїв та громадських пірсів як важливої приморської інфраструктури.
Відтоді протягом усього першого тижня серпня радіоаматори в Америці взяли собі за правило облаштовувати портативні станції на маяках і намагатися встановити зв’язок один з одним. Ця традиція з одного дня розтяглася спочатку на вікенд, потім ще на кілька днів, і тепер відома як Національний тиждень маяків США.
У Великій Британії Асоціація доглядачів маяків проводить Міжнародні дні спадщини маяків у ті самі вихідні, що й американці відзначають своє свято у серпні. Їхня мета полягає в тому, щоб заохотити керівників, доглядачів і власників маяків відкривати будівлю і господарство світлової станції та пов’язані з ними центри для відвідувачів, широкої громадськості. Робиться усе це з метою підвищення популярності маяків, легких суден та інших навігаційних засобів і збереження морської спадщини. До Британії і США у відзначенні Дня маяка пізніше доєдналися скандинавські країни і ще низка морських держав. Так свято стало міжнародним.
Коротка історія маяка
Маяки будувались з давніх давен. Найвідомішим в історії є маяк, що став одним з семи чудес світу — Александрійський маяк, побудований в 3 столітті до н. е.
А потім і греки, і фінікійці вогнями кострищ позначали для мореплавців небезпечні проходи. З часом конструкції маяків ускладнювалися для ефективної навігації, як джерело світла використовували кам’яне вугілля, ріпакову олію, гас.
Найстарішим існуючим маяком у світі вважається маяк Ла-Корунья в Іспанії, датований бл. 20 р. до н. е. Римський маяк, розташований на скелях Дувру у Великій Британії, був побудований в 40-у році нашої ери.
Важливим етапом розвитку оптичного оснащення маяків став винахід в 1820 році лінз Френеля, що дозволили значно збільшити інтенсивність світлових пучків.
Удосконалювалася базова конструкція, з’явилося декілька типів маяків. Перший річковий плавучий маяк з’явився в 1729 році в гирлі Темзи, а через 60 років, в Північному морі, перший морський плавучий маяк.
Значний внесок у вдосконалення конструкції маяків був зроблений на початку ХХ століття шведським ученим Густавом Даленом. Він винайшов сонячний клапан. Пристрій дозволив автоматизувати роботу маяків. Він вмикав маяк вночі і вимикав при сонячній погоді. Відтоді необхідність в доглядачах маяків практично відпала, їх завдання звелося до екстреного ремонту обладнання.
У наші дні маяки керуються машинами та дистанційним наглядом. Автоматичні датчики визначають, чи в повітрі є зайва волога. І якщо так, включаються протитуманні сигнали. Радіосигнали використовують для зв'язку з кораблями.
Традиції та звичаї свята
У цей день проводяться різноманітні заходи, пов’язані з маяками:
Якщо ви небайдужі до теми маяків, то всередині історичної споруди, яка вабить легендами і потужним символізмом, навіть можна пожити. Великий вибір розміщення в маяках доступний у Хорватії, Франції та Великій Британії.
Свято маяка в Україні
В Україні, яка має довгу берегову лінію вздовж Чорного та Азовського морів, Міжнародний день маяка також відзначається. Особливу увагу приділяють таким відомим маякам:
Цього дня в Україні проводяться екскурсії на діючі маяки, організовуються виставки та лекції про історію українських маяків та їхню роль у розвитку морської галузі країни.
Символізм маяка
Маяк – один із поширених символів у культурах різних народів.
Утилітарне призначення маяка полягає у позначенні, а в темний час доби ще й у освітленні шляху кораблям. Це робить маяк символом вибору правильного шляху, безпеки та надійності. А саме призначення маяка символізує служіння та допомогу у подоланні небезпеки. У зв'язку з цим найчастіше маяк стає символом досягнення мети і завершення непростого шляху.
Образ маяка на скелі, оточеній бурхливим морем, перетворює його на «стійкого солдата». Стоїть він гордо і непорушно, незважаючи на сили стихії, незмінно несе свою нелегку службу: освітлює шлях морякам і попереджати їх про небезпеку. Стійкість маяка дарує надію і з'являється ще одне смислове розуміння символу – крізь труднощі та мінливості долі йти вперед: «на світло маяка».
Більше новин читайте на GreenPost.