- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медицина за кордоном
- Справжня лабораторія Франкенштейна: науковці збираються вирощувати «запасні» людські тіла
Справжня лабораторія Франкенштейна: науковці збираються вирощувати «запасні» людські тіла
Етичні та юридичні бар’єри для створення тілоїда можуть бути навіть страшнішими, ніж технічна проблема.

Лабораторія Франкенштейна для вирощування «запасних» людських тіл звучить як щось вирване просто з епізоду «Чорного дзеркала». Проте науковці дуже хочуть втілити цю жахливу концепцію в реальність, розповідає The Daily Mail.
У статті, опублікованій в MIT Technology Review, троє вчених Стенфордського університету стверджують, що так звані «тілоїди» можуть «революціонізувати» медицину. Тілоїди були б фізіологічно ідентичні нормальній людині, але сконструйовані таким чином, щоб не мати свідомості та не відчувати болю, пишуть вони.
Дослідники стверджують, що сучасну медичну науку стримує серйозна нестача «людських тіл, отриманих з етичних джерел».
Тіла потрібні не лише для перевірки медичних втручань майбутнього, а й для забезпечення органів для рятівної трансплантації.
Ці дослідники стверджують, що штучно вирощені тіла можуть забезпечити «майже необмежене джерело органів, тканин і клітин для використання в трансплантації».
Хоча вони визнають, що ця технологія викликає серйозні моральні проблеми, науковці стверджують, що це можливо, «не перетинаючи етичні межі більшості людей».
Від трупів для навчання студентів-медиків до зразків клітин і органів для медичних випробувань — неминуче болісний факт, що медична наука потребує тіл.
Проте доктор Карстен Чарльзворт, професор Генрі Грілі та професор Хіроміцу Накаучі тепер кажуть, що вони стикаються з гострою нестачею «людських біологічних матеріалів», яка коштує життів і гальмує прогрес.
Тільки в США понад 100 000 пацієнтів перебувають у списку очікування на трансплантацію органів; багато з них помруть до того, як орган стане доступним
Зараз у Великійританії понад 8000 людей чекають на орган; проте понад 400 людей померли під час очікування в 2023-24 роках.
За відсутності належного запасу людських тіл медичні випробування проводяться на нелюдських тваринах, але це не є гарним рішенням.
Дослідники стверджують, що це «не може відтворити основні аспекти людської фізіології та робить необхідним завдавати шкоди розумним істотам».
Однак нові досягнення в технології тепер запропонували сміливе рішення — створювати тіла з нуля з особливого типу клітин.
Це дасть дослідникам і лікарям майже нескінченний запас свіжих людських органів, не чекаючи смерті донорів.
Хоча це може звучати як наукова фантастика, необхідні технології вже швидко розвиваються.
Нещодавно науковці знайшли нові способи заохочення стовбурових клітин — особливого типу клітин, які утворюються на дуже ранніх стадіях нашого розвитку — до трансформації в інші типи тканин. Використовуючи ці стовбурові клітини, дослідникам уже вдалося створити структури, які імітують перші стадії розвитку справжніх людських ембріонів.
Водночас нове дослідження відкрило можливість розвитку плодів у штучних утробах, таких як EctoLife у Берліні, Німеччина.
«Такі технології разом із усталеними генетичними техніками гальмування розвитку мозку дозволяють уявити собі створення «тілоїдів» — потенційно необмеженого джерела людських тіл, повністю розвинених поза людським тілом зі стовбурових клітин за відсутності чутливості чи здатності відчувати біль», — пишуть дослідники.
Хоча наразі це лише концепція, теоретично проект може створити величезні переваги для медичних досліджень у найближчому майбутньому.
Науковці зможуть випробовувати нові ліки на реальних людських тканинах і тілах, не загрожуючи розумним піддослідним і не покладаючись на тварин.
Ті, хто потребує трансплантації органу, можуть навіть клонувати орган із власних клітин, забезпечуючи ідеальну імунологічну відповідність.

Використання тіліоїдів, отриманих з ДНК пацієнта, могло б навіть дозволити лікарям перевірити ліки та побачити, як саме вони будуть впливати, перш ніж почати лікування самостійно — нагадуючи цифрові клони в «Чорному дзеркалі».
Дослідники навіть стверджують, що нелюдські тілоїди можна використовувати для вирощування великої рогатої худоби для споживання людиною, створюючи етичну альтернативу розумним тваринам.
Однак етичні та юридичні бар’єри для створення тілоїда можуть бути навіть більш страшними, ніж технічна проблема.
«Багатьом ця концепція здасться гротескною чи жахливою. І недаремно. Ми маємо вроджену повагу до людського життя в усіх його формах. Ми не дозволяємо широкі дослідження людей, які більше не мають свідомості чи, в деяких випадках, ніколи її не мали», — кажуть науковці.
Крім того, вони визнають, що тілоїди ризикують знизити статус реальних людей, які втратили свідомість або розум після травм.
Але дослідники все ще стверджують, що ці побоювання переважують потенційні вигоди для людства, й закликають до додаткових досліджень і ширшого громадського обговорення цього питання.
«Обережність виправдана, але також сміливе бачення; можливість надто важлива, щоб її ігнорувати», — роблять вони висновок.
Більше новин читайте на GreenPost.







