Догори
Дати відгук

Справжня лабораторія Франкенштейна: науковці збираються вирощувати «запасні» людські тіла

Етичні та юридичні бар’єри для створення тілоїда можуть бути навіть страшнішими, ніж технічна проблема.

5 хв на прочитання01 Квітня 2025, 06:30
Тілоїди будуть створені зі стовбурових клітин, які розвиватимуться як людський ембріон, потім ці ембріони можна буде вирощувати в штучній утробі матері до повноліття. На фото: концептуальне зображення штучної матки EctoLife Тілоїди будуть створені зі стовбурових клітин, які розвиватимуться як людський ембріон, потім ці ембріони можна буде вирощувати в штучній утробі матері до повноліття. На фото: концептуальне зображення штучної матки EctoLife
Поділитись:

Лабораторія Франкенштейна для вирощування «запасних» людських тіл звучить як щось вирване просто з епізоду «Чорного дзеркала». Проте науковці дуже хочуть втілити цю жахливу концепцію в реальність, розповідає The Daily Mail.

У статті, опублікованій в MIT Technology Review, троє вчених Стенфордського університету стверджують, що так звані «тілоїди» можуть «революціонізувати» медицину. Тілоїди були б фізіологічно ідентичні нормальній людині, але сконструйовані таким чином, щоб не мати свідомості та не відчувати болю, пишуть вони.

Дослідники стверджують, що сучасну медичну науку стримує серйозна нестача «людських тіл, отриманих з етичних джерел».

Тіла потрібні не лише для перевірки медичних втручань майбутнього, а й для забезпечення органів для рятівної трансплантації.

Ці дослідники стверджують, що штучно вирощені тіла можуть забезпечити «майже необмежене джерело органів, тканин і клітин для використання в трансплантації».

Хоча вони визнають, що ця технологія викликає серйозні моральні проблеми, науковці стверджують, що це можливо, «не перетинаючи етичні межі більшості людей».

Від трупів для навчання студентів-медиків до зразків клітин і органів для медичних випробувань — неминуче болісний факт, що медична наука потребує тіл.

Проте доктор Карстен Чарльзворт, професор Генрі Грілі та професор Хіроміцу Накаучі тепер кажуть, що вони стикаються з гострою нестачею «людських біологічних матеріалів», яка коштує життів і гальмує прогрес.

Тільки в США понад 100 000 пацієнтів перебувають у списку очікування на трансплантацію органів; багато з них помруть до того, як орган стане доступним

Зараз у Великійританії понад 8000 людей чекають на орган; проте понад 400 людей померли під час очікування в 2023-24 роках.

За відсутності належного запасу людських тіл медичні випробування проводяться на нелюдських тваринах, але це не є гарним рішенням.

Дослідники стверджують, що це «не може відтворити основні аспекти людської фізіології та робить необхідним завдавати шкоди розумним істотам».

Однак нові досягнення в технології тепер запропонували сміливе рішення — створювати тіла з нуля з особливого типу клітин.

Це дасть дослідникам і лікарям майже нескінченний запас свіжих людських органів, не чекаючи смерті донорів.

Хоча це може звучати як наукова фантастика, необхідні технології вже швидко розвиваються.

Нещодавно науковці знайшли нові способи заохочення стовбурових клітин — особливого типу клітин, які утворюються на дуже ранніх стадіях нашого розвитку — до трансформації в інші типи тканин. Використовуючи ці стовбурові клітини, дослідникам уже вдалося створити структури, які імітують перші стадії розвитку справжніх людських ембріонів.

Водночас нове дослідження відкрило можливість розвитку плодів у штучних утробах, таких як EctoLife у Берліні, Німеччина.

«Такі технології разом із усталеними генетичними техніками гальмування розвитку мозку дозволяють уявити собі створення «тілоїдів» — потенційно необмеженого джерела людських тіл, повністю розвинених поза людським тілом зі стовбурових клітин за відсутності чутливості чи здатності відчувати біль», — пишуть дослідники.

Хоча наразі це лише концепція, теоретично проект може створити величезні переваги для медичних досліджень у найближчому майбутньому.

Науковці зможуть випробовувати нові ліки на реальних людських тканинах і тілах, не загрожуючи розумним піддослідним і не покладаючись на тварин.

Ті, хто потребує трансплантації органу, можуть навіть клонувати орган із власних клітин, забезпечуючи ідеальну імунологічну відповідність.

Тілоїди Трансплантація Стовбурові клітини Штучна матка Науковий прогрес
Останні досягнення в технології створення штучної матки показали, що ягнята можуть розвиватися поза матір’ю (на фото). Якби цю технологію можна було застосувати до людей, вона могла б дозволити створити тіла, які ніколи не були всередині людської матері

Використання тіліоїдів, отриманих з ДНК пацієнта, могло б навіть дозволити лікарям перевірити ліки та побачити, як саме вони будуть впливати, перш ніж почати лікування самостійно — нагадуючи цифрові клони в «Чорному дзеркалі».

Дослідники навіть стверджують, що нелюдські тілоїди можна використовувати для вирощування великої рогатої худоби для споживання людиною, створюючи етичну альтернативу розумним тваринам.

Однак етичні та юридичні бар’єри для створення тілоїда можуть бути навіть більш страшними, ніж технічна проблема.

«Багатьом ця концепція здасться гротескною чи жахливою. І недаремно. Ми маємо вроджену повагу до людського життя в усіх його формах. Ми не дозволяємо широкі дослідження людей, які більше не мають свідомості чи, в деяких випадках, ніколи її не мали», — кажуть науковці.

Крім того, вони визнають, що тілоїди ризикують знизити статус реальних людей, які втратили свідомість або розум після травм.

Але дослідники все ще стверджують, що ці побоювання переважують потенційні вигоди для людства, й закликають до додаткових досліджень і ширшого громадського обговорення цього питання.

«Обережність виправдана, але також сміливе бачення; можливість надто важлива, щоб її ігнорувати», — роблять вони висновок.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
Міжнародний день вакцини проти ВІЛ: огляд сучасних розробок
4 хв на прочитання18 Травня 2025
Енергетики можуть бути небезпечними: дослідження про зв'язок з раком крові. Фото з відкритих джерел
Виявлено зв'язок між інгредієнтом популярних напоїв та ризиком раку крові - дослідження
3 хв на прочитання2 години тому
Революція в медицині: у Саудівській Аравії запрацювала клініка зі штучним інтелектом. Фото: Synyi AI
У Саудівській Аравії відкрилася перша у світі клініка, де діагнози ставить штучний інтелект
4 хв на прочитання4 години тому
Фото ілюстративне
Українці вживають у 2,5 рази більше солі за норму
2 хв на прочитання7 годин тому
Прогноз космічної погоди на 17-19 травня: очікуються геомагнітні бурі та радіозатемнення
1 хв на прочитання10 годин тому
Держпродспоживслужба назвала причини спалаху кишкової інфекції на Одещині
2 хв на прочитання13 годин тому
НСЗУ призупиняє оплати 36 медичним закладам по всій Україні
3 хв на прочитання16 годин тому
Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією: тест, який допоможе оцінити ваш ризик
3 хв на прочитання19 годин тому
Більше з GreenPost
Фото: «Садівник»
Мольберт із живими квітами — креативна прикраса для вашого саду (ФОТО)
2 хв на прочитання18 Травня 2025
Гороскоп на 18 травня 2025 року. Фото з відкритих джерел
Гороскоп на 18 травня 2025 року: сила духу, енергія дії та час вибору
3 хв на прочитання5 годин тому
На Волині рятувальники загасили палаючу вантажівку з вугіллям. Фото: ДСНС Волині
На Волині загорілася вантажівка з деревним вугіллям
1 хв на прочитання8 годин тому
Арешт зернового терміналу на Одещині: майно передано АРМА. Фото: БЕБ України
В Україні заарештовано зерновий морський термінал відомого бізнесмена
2 хв на прочитання11 годин тому
На Прикарпатті засуджено наркоділків, які вирощували коноплю на десятки мільйонів євро
2 хв на прочитання14 годин тому
Салат із печінки тріски зі свіжими овочами — готується дуже швидко та легко
1 хв на прочитання18 годин тому
Як створити екологічний міні-сад із перероблених матеріалів: практична ідея 2025 року
3 хв на прочитаннядень тому
Ожиріння бере в полон усе більше людей: у яких країнах проблема вийшла з-під контролю?
4 хв на прочитаннядень тому