Догори
Дати відгук

Словаччина не страждає від нестачі російського газу — політолог

«Є ймовірність, що після наступних виборів і в інших країнах ситуація почне хилитися саме у бік Кремля».

6 хв на прочитання10 Січня 2025, 00:36
Один із газопроводів у Словаччині. Фото: Kacper Pempel/REUTERS Один із газопроводів у Словаччині. Фото: Kacper Pempel/REUTERS
Поділитись:

Від початку 2025 року транзит російського газу через Україну до ЄС припинився. Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо протягом останніх місяців завзято виступав за продовження поставок і звинувачував Київ та особисто президента України Володимира Зеленського у небажанні досягти компромісу. Чи буде відмова від російського газу настільки дорогою і болісною для Словаччини та всього ЄС, як передрікав Фіцо? Про це Deutsche Welle розповів політолог зі Словаччини, президент Інституту суспільних проблем Григорій Месежников.

Пане Месежников, чи відчувається у Словаччині зупинка газового транзиту через Україну, про яку так багато говорив прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо?

— Анітрохи. Адже Словаччина не припинила споживати наявні запаси газу, а вони зараз на рівні 80 %. Словаччина не страждає і не страждатиме від нестачі російського газу, навіть якщо ці поставки не відновляться. До останнього часу частку російського газу припадало близько 50 % від загального споживання Словаччини, але в країни є й альтернативні варіанти поставок. Так, напевно, це буде дещо дорожче. Але про те, що з 1 січня російський газ не постачатиметься, було відомо вже давно. Журналісти писали про це, починаючи десь із середини 2024 року, опрацьовувалися різні сценарії. А ось Роберт Фіцо мовчав.

У вересні на кілька днів сюди перестала надходити нафта від «Лукойлу». Тоді Фіцо одразу відреагував характерними антиукраїнськими заявами. Було ясно, що якщо щось таке станеться з газом, він одразу звинувачуватиме Зеленського. Він узагалі Україну, м'яко кажучи, недолюблює, він — проросійський політик.

При цьому 70 % квартир у Словаччині опалюються газом?

— Цілком можливо. Але, повторюю, сховища заповнені на 80 %. До того ж національний Регулятор мережевих галузей — державна структура, яка стежить за ціноутворенням газу, електроенергії й іншого, — вже зафіксував, з подачі уряду, ціну на газ на 2025 рік — вона не підвищуватиметься. Тобто населення протягом тривалого часу не відчує. Однак, починаючи з 2026 року, доведеться купувати газ з інших джерел. (…) Напевно, для держави це буде певним тягарем. За деякими підрахунками, на рік це означає десь 120-140 млн євро.

«Єврострім», який заробляв на транзиті, і Slovenský plynárenský průmysl — адже це приватні компанії?

— «Єврострім» — це дочірнє підприємство компанії SPP — «Словацька газова промисловість». Чому Роберт Фіцо такий нервовий через те, що сталося? Він справді побоюється, що впадуть доходи до держбюджету від прокачування газу до Європи? Він постійно називає суму 500 млн євро. Але насправді, за останніми даними, це десь 230-240 млн. Уже до зупинки постачання газу з Росії дохід упав удвічі. Цей чинник тисне і Роберта Фіцо. Крім того, що він — проросійський політик, він має симпатію до Росії, він завжди шукає рішення у Росії та критикує тих, у кого з Росією якісь проблеми. Але, як я вважаю, він має й певні зобов'язання стосовно місцевих клієнтів — бізнесу, який займається торгівлею: газом, нафтою. Думаю, для такої країни, як Словаччина, сотні мільйонів євро — це не макроекономічні суми, але для конкретних бізнесменів вони, звісно, ​​цікаві.

Буквально днями словацьке видання Dennik N опублікувало розслідування, згідно з яким Роберт Фіцо наприкінці 2024 року провів якийсь час у п'ятизірковому готелі Capella Hanoi у столиці В'єтнаму, де мешкав у номері вартістю понад 6000 євро за ніч. Це справило якесь враження на словацьке суспільство?

— Звісно! У Братиславі вже відбулися два мітинги, спрямовані проти Фіцо, в яких взяли участь до 4000 осіб. Я був на останньому мітингу і чув, як речники говорили: ми не дамо відірвати Словаччину від Євросоюзу та НАТО. Думаю, зараз будуть мітинги по всій Словаччині. Хвиля протестів почалася після створення нинішнього уряду і була зосереджена переважно на зовнішньополітичних, соціально-економічних питаннях, проблемі відмови від правових, ліберально-демократичних принципів. Мені здається, що зараз тригером стали якраз події навколо Роберта Фіцо — передусім його візит до Москви та зустріч із Путіним. Це обурило тут масу людей, і я думаю, що ці мітинги триватимуть щотижня.

Щодо розслідування, то за деталями інтер'єру, на тлі якого Фіцо записав відеозвернення до виборців, журналісти встановили, що він перебуває саме в цьому готелі в Ханої. Роберт Фіцо відомий своєю прихильністю до люксу: у нього годинник за 40 000 євро тощо. Але він, звісно ж, порушив усі протоколи. 18 днів його не було у Словаччині. І досі невідомо, яким чином він переправився до Москви (22 грудня він провів там зустріч із Володимиром Путіним — ред. DW), незрозуміло, звідки він летів. Зараз у них (у партії Роберта Фіцо «Напрямок — соціальна демократія», SMER-SD. — ред. DW) більшість у парламенті, але я думаю, після того, як він закінчить свою діяльність на посаді прем'єр-міністра, це все з'ясується.

«Газпром» мав довгострокові контракти зі словацькими компаніями SPP і «Єврострім» і щодо постачання, і для прокачування газу. Чи матиме Словаччина можливість отримати з російського концерну пеню?

— З огляду на те, що SPP перебуває під політичним впливом, я не думаю, що Фіцо подасть позов до «Газпрому». Він не захоче засмучувати своїх російських друзів. Я не юрист і не фахівець у таких справах, але не виключаю, що після наступних виборів уряд, створений із ліберально-демократичних партій, спробує це зробити.

Яким буде вплив таких країн, як Словаччина, Угорщина й Австрія, де також очікується прихід до влади проросійського уряду, на позицію ЄС у зовнішній політиці насамперед у контексті війни в Україні?

Думаю, що ці (проросійські — ред. DW) позиції посиляться. При цьому Роберт Фіцо не лише популіст, а й прагматик. Думаю, що він братиме участь у ситуаційних коаліціях Словаччини, Угорщини й Австрії, якщо потрібно буде зайняти якусь позицію, не пов'язану із партійною приналежністю. Важливо, що у блоці Словаччина-Угорщина-Австрія йдеться про позиції саме нинішніх політиків та урядів, а населення оцінює це дещо по-іншому. Однак є ймовірність, що після наступних виборів і в інших країнах ситуація почне хилитися саме у бік Кремля.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Слов'янська ТЕС припинила роботу через обстріл РФ
Слов’янська ТЕС зупинила роботу після 55 днів опалювального сезону
1 хв на прочитаннягодина тому
"Центренерго" оцінює збитки від російських атак у €250 млн, втрачено 55% генеруючих потужностей
Збитки "Центренерго" від російських атак склали €250 млн та можуть зрости
1 хв на прочитанняВчора
Шмигаль окреслив "червоні лінії" у переговорах зі США щодо угоди про корисні копалини
Шмигаль: Україна має "червоні лінії" в переговорах зі США щодо угоди про корисні копалини
1 хв на прочитанняВчора
Україна отримає 300 млн євро від ЄІБ на відновлення енергетики та інфраструктури
Україна отримає 300 млн євро від ЄІБ на відновлення енергетики та інфраструктури
1 хв на прочитанняВчора
Імпорт американського вугілля для забезпечення металургійних комбінатів України
2 хв на прочитанняВчора
Кабмін підтримав проведення конкурсів на видобуток вуглеводнів на двох ділянках заходу України
1 хв на прочитання08 Квітня 2025
У Києві тимчасові відключення світла: причини і пояснення
1 хв на прочитання08 Квітня 2025
Новий експеримент: електрика від обертання Землі стає реальністю
2 хв на прочитання07 Квітня 2025
Більше з GreenPost
Детальний гороскоп на 11 квітня 2025 року
Гороскоп на 11 квітня 2025: Овнам - натхнення, Близнюкам - читання
5 хв на прочитання2 години тому
Картопля в Україні дешевшає: огляд ринку та причини падіння цін
Ціни на картоплю в Україні продовжують падати
1 хв на прочитання3 години тому
Скандальне відео на Одещині: екс-чиновник проти птахів у нацпарку
Екс-голова райради на Одещині закликав «винищити» птахів у нацпарку, екологи обурені
3 хв на прочитання4 години тому
Підсумки перевірок Держлікслужби за I квартал 2025 року
Держлікслужба відновила перевірки: 8 лікарських засобів заборонено до обігу
2 хв на прочитання5 годин тому
На Черкащині через порив каналізації утворилося смердюче болото, нечистоти загрожують Дніпру
3 хв на прочитання6 годин тому
Вчені розкрили ймовірну причину спалаху віспи мавп у 2022 році: це була не мавпа
3 хв на прочитання7 годин тому
Кількість страт у світі сягнула рекордного рівня з 2015 року
2 хв на прочитання8 годин тому
АМПУ оголосила тендер на обслуговування каналу Дунай-Чорне море майже на 78 млн грн
1 хв на прочитання8 годин тому