Ольга Шевченко3 хв на прочитання12 Березня 2021, 07:30
Щитоподібна залоза відповідає за обміни речовин, роботу серцево-судинної та нервової систем, фізичний і розумовий розвиток людини. Тому порушення її функціонування може спричинити розлади у роботі всього організму.
Про порушення роботи щитовидки свідчить ціла низка симптомів, які протягом тривалого часу можуть залишатися непоміченими. А деякі з них взагалі легко переплутати з утомою від роботи або наслідками стресу.
Несвоєчасне виявлення хвороби може призвести до інсульту, інфаркту, аневризми судин і багатьох інших недуг. Тож ми підготували перелік із 12 найпоширеніших ознак захворювань щитоподібної залози.
Особливо пильними варто бути жінкам, у яких проблеми з гормонами виникають удесятеро частіше, ніж у чоловіків. Важливо пам'ятати: самодіагностика може зашкодити здоров’ю, а виявлені самотужки симптоми є лише передумовою для звернення до фахівця.
Ознаки проблем зі щитовидкою
- Зміна ваги. Підвищення рівня гормонів призводить до схуднення, а зниження — навпаки, до зайвих кілограмів. У такому разі дієти чи тренування не допоможуть повернутись у форму, але це вдасться після лікування.
- Раптові перепади настрою. Безпричинна апатія, надмірна тривожність, агресія, плаксивість чи емоційна збудливість — такі речі буває складно відстежити у власній поведінці, бо їх часто списують на повсякденний стрес. Перевіритись у фахівця варто, якщо настрій раптово змінюється без вагомої на те причини.
- Температура. Навіть у деяких здорових людей усталена температура тіла може бути вищою або нижчою від 36,6°. Однак, якщо вона змінилася та довго тримається за межами особистої норми, ймовірно, це ознака гормонального збою.
- Дискомфорт в області шиї. Важко дихати чи ковтати? Набрякає горло або хрипне голос? Відчуваєте невеликі кулясті ущільнення у запалених лімфовузлах? Це можуть бути наслідки збільшення щитоподібної залози. Серед інших ознак: потовщення язика, сліди від зубів на язику, набряклість обличчя та кінцівок.
- Сухість шкіри. Це додатковий маркер для діагностування хвороби. Інші ознаки: лущення шкіри на ліктях і колінах, висипи, подразнення, запалення та підвищена чутливість.
- Розлади кишківника. Доволі часто проявляються разом із різкою втратою ваги. Щитовидка контролює обмін речовин і роботу шлунково-кишкового тракту, тому збої в її роботі спричиняють діарею, запор і дискомфорт у животі.
- Зміни серцевого ритму. Задишка або, навпаки, прискорене серцебиття за будь-якої фізичної активності є однією з ознак ендокринного захворювання.
- Сонливість. Важко прокинутися зранку? Спите по 12 годин, але все одно відчуваєте втому та сонливість? Зверніться за консультацією до лікаря.
- Проблеми з лібідо. Щитоподібна залоза, серед іншого, впливає і на вироблення гормонів, що відповідають за сексуальний потяг. Тож, коли без вагомої причини виникають проблеми з лібідо, краще перестрахуватись і здати аналіз на рівень тиреотропіну (ТТГ).
- Неуважність. Чимало людей списують її на забудькуватість або сприймають як рису свого характеру. Утім, різке погіршення пам'яті та працездатності може бути симптомом захворювання. В такому разі здатність концентруватися та швидко запам'ятовувати інформацію відновиться після лікування.
- Ламкість нігтів і волосся. Ця проблема стосується не лише волосся на голові, а й брів і вій. Зазвичай, волосяний покрив відновлюється, коли рівень гормонів нормалізується.
- Біль у м'язах. Низький рівень гормонів щитоподібної залози призводить до пошкодження нервових закінчень, через що можуть з'являтися судоми, біль у м'язах та оніміння кінцівок.
Якщо вас почали турбувати один чи більше з перелічених симптомів, радимо звернутися за консультацією до лікаря та не займатися самолікуванням.
Джерело: suspilne.media, medic.ua, 0342.ua.