Щодо загрози "нової Фукусіми" на ЧАЕС та ЗАЕС бачимо безпорадність МАГАТЕ — колишній міністр екології і ядерної безпеки

2 хв на прочитання11 Березня 2022, 21:00

ЗАЕС є найбільшою атомною станцією Європи і виробляє 25 відсотків української електроенергії.

Зараз на станції частково працює один – четвертий – реактор. Решта відключені від енергосистеми України і охолоджуються.

«Там захоплена повністю система управління станцією, включно із системою охолодження реакторів. Працює лише один реактор, інші заглушені. Якщо немає охолодження утворюється водень і у з’єднанні з киснем так звана «гримуча суміш», яка розносить навіть гермооболонку», – пояснює колишній міністр екології і ядерної безпеки України Юрій Костенко .

За його словами, в Японії на АС Фукусіма, коли припинилась подача охолоджувальної води, вибухнули всі реактори.

Аварії такого масштабу на українських ядерних енергетичних об’єктах, на думку Костенка, можуть призвести до радіоактивного забруднення, яке буде розповсюджуватись туди, куди будуть дути вітри. Це може бути і Росія, і Європа.

«Загрози є абсолютно реальними, і мене дивує тільки позиція МАГАТЕ, яка як мінімум не фахово, або зовсім безпорадно реагує на ці страшні загрози, що йдуть від українських АЕС захоплених російськими мародерами і злочинцями. Чому я кажу про безпорадність МАГАТЕ: вони повинні були дати політичну оцінку діям Росії і, посилаючись на ядерне законодавство, назвати Росію не просто країною-агресором, але і ядерним терористом», – каже Костенко.

Він додав, що відсутня фахова оцінка регулятора ситуації як на Чорнобильській, так і Запорізькій АЕС:

«Зокрема щодо ЧАЕС, то МАГАТЕ дає оцінку небезпеки як низьку, тому що кажуть в МАГАТЕ: паливо відпрацьоване, воно було вийняте з реакторів у 1986 році, але я як міністр хочу нагадати фахівцям із МАГАТЕ, що останнє паливо було вивантажено із реакторів в Чорнобильській АЕС в 2000 році, після того, як відбулась її остаточна зупинка. Оцінки ці абсолютно не відповідають реальному стану справ».

Нагадаємо, Україна звернулася до ООН, ОБСЄ та ЄС із проханням допомогти убезпечити ядерні об'єкти. 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: