Догори
Дати відгук

Щоб не захворіти на рак грудей: поради лікаря

Профілактика доволі проста

3 хв на прочитання21 Жовтня 2020, 10:27
Поділитись:

У своєму інтерв’ю GreenPost  акушер-гінеколог, мамолог Юрій Марченко розповів про те, що в Японії розповсюдження і виявлення раку молочної залози дуже високе, але смертність від цієї хвороби найнижча у світі – менше 1%.

«У японців рак молочної залози скрізь і всюди, його дуже багато – Фукусіма, ядерна держава, мирний атом у кожній хаті і так далі. Але у них там скринінг поставлений на дуже високий рівень, і вони рак знаходять ледь не в зачатку. Кіберножем пройшлись – і все…» – розповідає мамолог. Лікар наголошує: крім способу життя, обстеження, самообстеження і скринінги мають дуже велике значення.

Якщо по жіночій лінії у родині була онкопатологія молочної залози, то Юрій Марченко радить  пройти обстеження – здати кров на ці два показники, щоб дізнатися, чи є мутації в цих генах. Їх є сенс здавати через півроку після настання менструації.

Окрім того, кожна мама має навчитися сама і навчити доньку самообстежувати молочну залозу.

«Підліток, а далі майбутня жінка має знати свою молочну залозу на типовість. Не потрібно заглиблюватися в складнощі, як лікарі, які оцінюють шкіру, підшкірно-жирову клітковину тощо. Достатньо просто знати, як виглядає молочна залоза перед менструацією, після менструації, коли наливається, які відчуття під час ПМС. Якщо дівчина обстежує себе регулярно, у неї формується тактильна пам’ять – пальчики запам’ятали, і далі все відбувається на автоматі: під час душу теплою мильною рукою пройшлися по молочній залозі, раз-раз – усе так, як місяць-дві-півроку тому, от і добре», – говорить Юрій Марченко.

Мамолог нагадує, що раз на два три місяці потрібно оглядати груди на симетрію: розмір, колір пиптиків та ореоли мають бути однакові.

«Бувають молочні залози асиметричні від природи – це індивідуальні особливості, і тому для цієї конкретної дівчини чи жінки це типово. А якщо груди були однакові, а тепер одна побільшала чи пиптик почав дивитися в інший бік, це привід звернутися до лікаря», – говорить Юрій Марченко.

Також лікар нагадує, що раз на рік усі дівчата мають робити УЗД молочної залози, щоб виявити зміни. Нестерпний біль перед менструацією більше ніж 5 днів, який погіршує якість життя, – це теж показ для візиту до лікаря.

Під час такого скринінгового обстеження виявляється група ризику. Жінки з неї приходить до лікаря частіше – 2 чи 3 рази на рік.

«Якщо є доброякісні зміни в молочних залозах, лікар визначає, як часто жінка має приходити для контролю», – пояснює мамолог.

Але велике значення має спосіб життя, підкреслює Юрій Марченко.

«Бо якщо у жінки хронічне недосипання, синдром хронічної перевтоми, жінка постійно перебуває у дистресі – це підвищений кортизол, який вона заїдає простими цукрами чи якимись солодощами – це все пошкоджує ендотерій судин і протоки молочної залози. А якщо туди ще додається кава… Кава – це концентрат метилксантинів, які пошкоджують протоки молочних залоз, перекручуються, утворюючи дрібні кісти, мікрозапалення, а часом і повноцінні кісти та запалення, з яких починаються кістозні та фіброзні зміни, які приводять до доброякісних утворень – і до злоякісних, на жаль, також», – говорить лікар.

Раніше ми розповідали, що лікар назвав шість причин раку грудей.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я