Тема абортів у нашому суспільстві дуже дражлива. Проте навіть багато з тих, хто має позицію щодо абортів, не знають про те, які взагалі бувають аборти, як вони працюють і які ризики собою несуть. На ці запитання відповідає у своєму коментарі GreenPost лікар-гінеколог Олена Цісарж.
Аборти бувають медикаментозними, тобто таблетованими, призначають таблетки. Їх застосовують на ранніх термінах, до восьмого-дев'ятого тижня вагітності.
Також є вакуумна аспірація. Це хірургічна процедура, яка виконується під наркозом спеціальною насадкою з вакуумом. Нею забирають плідне яйце оболонки ендометрію. Це виконують до дванадцятого тижня вагітності.
Також існує інструментальний кюретаж. В народі це називають “чистка”. Це найстаріший і найбільш травматичний метод, тому що ним можна травмувати матку та спровокувати синехії (патологічне злипання або зрощування статевих органів). Такий термін також досі застосовується, але на пізніх етапах вагітності й/або у разі ускладнень.
Це можуть бути кровотеча, інфекція (що спричиняє до запалень, таких як ендометрит і сальпінгіт). Можливий неповний аборт, тобто коли частинка плоду чи плаценти залишилася після процедури в порожнині матки. Препарати можуть викликати алергічну реакцію. Також можуть бути травми шийки матки. Все це малоймовірні ускладнення, але вони трапляються.
Окрім того, існують довгострокові наслідки абортів. Про них теж потрібно інформувати пацієнтів, щоб вони знали та зважували всі ризики. До таких наслідків належать утворення синехії, спайок у порожнині матки (інша назва — Синдром Ашермана). Це частий наслідок кюретажу — інструментального втручання в порожнину матки.
Медичний аборт (або ж “вакуумна аспірація”) на ранніх термінах, тобто до дванадцяти тижнів, у здорової жінки не знижує шанси завагітніти у майбутньому. Але тут є умови. Основна умова полягає в тому, що процедура виконана якісно і без ускладнень. На приклад, інфекції, травм матки — в такому випадку репродуктивна функція не страждає.
Жодних клінічних протоколів або ж досліджень, які б доводили, що перша вагітність обов'язково повинна завершитися пологами, також немає.
«А на нашому просторі це твердження — це суто пережиток радянської медичної школи, і це, знаєте, моральний тиск на суспільство», — вважає Олена Цісарж.
Після одного аборту без ускладнень, особливо медикаментозного, ризик безпліддя практично не відрізняється від загальної популяції. Але важливо розуміти, що повторні аборти, особливо з ускладненнями, дійсно можуть впливати на репродуктивне здоров'я. Тож це питання регулярності та якості надання медичної допомоги, ніяк не прив’язане конкретно до першої вагітності.
«Також хочу сказати, що кожна жінка має право на вибір, а завдання лікаря — дати повну чесну та неупереджену інформацію. Ну і, звісно ж, надати якісну медичну допомогу», – додає Олена Цісарж.
Більше новин читайте на GreenPost.