Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка - звичаї та традиції Щедрого вечора

2 хв на прочитання30 Грудня 2024, 11:01
Коли виконують щедрівки

Цей обрядовий жанр виконують напередодні Нового року, 31 січня.

Пісня в України усі часи була основним джерелом нашої культури. Вона супроводжувала українців на всіх святах. Особливим типом пісень вважаються календарно-обрядові, зокрема щедрівки. Та коли виконують щедрівки і про що співають у щедрівках?

Цей обрядовий жанр виконують напередодні Нового року. У новому церковному календарі це свято припадає на 31 грудня, відоме також як Щедрий вечір або свято Маланки.

За традицією «співці» приходять до оселі й величають усю родину. Господарям бажають здоров’я, щедрості, врожаю на прийдешній рік. Щедрівки  розкривають біблійні мотиви, зокрема народження Ісуса Христа. Кожен текст є оригінальний і неповторний. Як правило, він залежить від того, який настрій має щедрівка. Основними образами пісень є святі, а також різноманітна худоба, птахи тощо.

Всі знають відому на ввесь світ «Щедрівку» Миколи Леонтовича, яку американці переклали як «Carol of the Bells». Згодом вона прозвучала у найвідомішому комедійному фільмі «Сам удома».

Історія найпопулярнішої щедрівки

 Серед музикознавців навіть існує думка, що "Щедрик" — одна з найстаріших мелодій світу. А нове дихання "Щедрик" отримав на початку XX століття. Сьогодні ж "Щедрик, щедрик, щедрівочка" лунає практично з кожної української (і не лише) оселі.

Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович 1901-1902 рр. Водночас англійську версію слів створив американець українського походження Петро Вільговський лише 1936 року. Він працював на радіо та назвав "Щедрик" дещо по-іншому: “Carol of the Bells” (“Колядка дзвонів”).

Саме після його виконання на концерті в Карнеґі-Гол (Нью-Йорк) 5 жовтня 1921 року український "Щедрик" став популярним у всьому світі. 4 грудня 2022 року в цьому ж таки Карнеґі- Гол знову прозвучали слова “Щедрик, щедрик, щедрівочка” українською. Концерт пройшов на честь 100-річчя від першого виконання, а також для збирання коштів на підтримку України під час війни:

Текст лунає так:

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

– Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнички народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей.

Хоч не гроші, то полова,

В тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

Саме з такими побажаннями звертаються до господаря. Є в цих рядках і магічний підтекст.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: