- Головна
- Новини
- Енерго
- Викопне паливо
- «Газова суперечка — відтяжний маневр Фіцо»: попри заяви прем'єра, Словаччина продовжить експорт електроенергії в Україну
«Газова суперечка — відтяжний маневр Фіцо»: попри заяви прем'єра, Словаччина продовжить експорт електроенергії в Україну
Постачання газу незабаром може стати питанням політичного майбутнього словацького прем’єра.
Словаччина продовжуватиме постачати Україні електроенергію, яка використовується для компенсації викликаних російськими атаками перебоїв в електропостачанні. Про це повідомило чеське інформаційне агентство CTK у п'ятницю, 3 січня. Державний оператор електричних систем Словаччини SEPS оголосив про намір дотримуватись умов укладеного раніше договору з українським «Укренерго».
Словацький експерт Йозеф Бадіда каже, що штучне обмеження постачання електроенергії могло би стати порушенням законодавства як ЄС, так і самої Словаччини.
Колишній міністр економіки Словаччини Карел Хірман також пояснює, що такий крок спричинив би конфлікт із ЄС, оскільки офіційно електрику постачають Україні трейдери, а не держава. І сенсу в такому конфлікті не було, оскільки Польща була готова компенсувати будь-яку частку Словаччини.
Історія конфлікту
Deutsche Welle нагадує, що раніше прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив, що його країна, «якщо буде потрібно», буде готова з січня 2025 року припинити постачання в Україну електроенергії. Заява Фіцо була спричинене тим, що Київ не продовжив угоду з «Газпромом» про транзит російського газу через Україну.
Також у четвер, 2 січня, Роберт Фіцо пригрозив зменшити підтримку українських біженців у Словаччині на тлі припинення транзиту газу з Росії через Україну, яке він назвав «саботажем» із боку Києва. Після цього кілька тисяч людей вийшли на акцію проти Фіцо у Братиславі. Серед гасел були: «Ми не російська ганчірка» та «Фіцо, їдь до Москви».
22 грудня, напередодні зупинки транзиту, Фіцо відвідав Кремль та обговорив постачання газу з Володимиром Путіним.
Причина суперечки Словаччини й України — не можлива енергетична криза, а внутрішньополітичні ігри Фіцо
Видання наголошує: що довше триває війна в Україні, то частіше доля українського народу стає розмінною монетою у політичних іграх партій і лідерів деяких країн Євросоюзу. В Угорщині прем'єр-міністр Віктор Орбан вводить в оману людей, змушуючи їх повірити в те, що він поклав на себе «місію миротворця» — на відміну від опозиції, яка нібито служить «розпалювачам війни у Брюсселі». У Німеччині Олаф Шольц у ході кампанії з дострокових виборів до бундестагу намагається подати себе «канцлером миру» та «прихильником деескалації», борючись за голоси виборців популістських і проросійськи налаштованих партій «Альтернатива для Німеччини» (АдН) та Союз Сари Вари (ССВ).
«Українське» питання вже деякий час залишається в центрі внутрішньополітичного порядку денного й у Словаччині. Однак в основі скандалу навколо припинення транзиту російського газу через Україну — не енергетична криза, що нібито насувається, в Словаччині, а спроба відвернути увагу словаків від внутрішньополітичних проблем — радикальної програми жорсткої економії та кризи, що поглиблюється в правлячій коаліції.
Трипартійний кабінет Фіцо, який складається з лівих і правих популістів, відомий своїми проросійськими позиціями з моменту приходу до влади у жовтні 2023 року. Проте донедавна глава уряду здебільшого підтримував політику ЄС щодо України. Розворот стався восени: наприкінці жовтня Фіцо дав інтерв'ю сумнозвісній російській пропагандистці Ользі Скабеєвій, яка закликає Путіна атакувати Європу ядерними бомбами. У ньому Фіцо, чарівно посміхаючись, розкритикував ЄС за «затягування війни» в Україні та пообіцяв приїхати до Москви на парад Перемоги 9 травня 2025 року.
Таємничий візит Фіцо до Москви
Однак Фіцо вирушив до Москви вже незадовго до Різдва та зустрівся з російським диктатором Володимиром Путіним. Переговори нібито були присвячені пошуку розв'язання газової проблеми Словаччини: Україна вже давно заявляла, що після закінчення терміну дії відповідного контракту з Росією остаточно припинить транзит російського газу з 1 січня 2025 року. Прем'єр-міністр Словаччини жодних подробиць переговорів не озвучив.
Фіцо лише заявив, що запропонував Путіну, щоб Словаччина стала місцем та посередником у мирних переговорах між Росією й Україною. А міністр оборони Словаччини Роберт Каліняк рекомендував Україні «відмовитись від територій».
«Другий енергетичний фронт проти України»
Це викликало здивування й обурення у Києві. Президент України Володимир Зеленський у відповідь заявив, що Роберт Фіцо може «відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини» за дорученням Володимира Путіна.
«Тільки це можуть означати загрози Фіцо перекрити Україні надзвичайні постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», — написав він у своїх соцмережах.
Словацька опозиція та низка інших країн ЄС, включаючи Чехію, також виступили з критикою Фіцо та його проросійської політики.
Деякі політики з номінально соціал-демократичної партії Фіцо Smer-SD в останні роки привертали до себе увагу своїми пропозиціями, що іноді викликають проросійські. Наприклад, нинішній міністр закордонних справ Юрай Бланар до вступу на посаду був одним із небагатьох словацьких парламентаріїв, які проголосували проти резолюції, яка засуджує Росію за воєнні злочини у Бучі. Порівняно з такими заявами, ймовірно, Фіцо можна вважати одним із найбільш поміркованих проросійських політиків у своїй партії.
Втрата транзитних зборів — проблема для бюджету Словаччини
Нинішня зміна настрою прем'єр-міністра, ймовірно, багато в чому пов'язана із численними економічними та внутрішньополітичними труднощами Словаччини. У країни один із найвищих дефіцитів бюджету в єврозоні — близько 6 % 2024 року. Спочатку бізнес із російським газом приносив словацькому бюджету величезні гроші. Річ у тім, що Словаччина сама була транзитною країною для інших європейських держав і щорічно збирала близько 0,5 млрд євро як плату за транзит. Тепер Братислава втрачає це джерело доходу.
Ба більше — уряд Фіцо, який по дорозі до влади щедро роздавав соціальні обіцянки, тепер змушений ути на жорсткі заходи економії та підвищення податків, аби скоротити бюджетний дефіцит. Із 1 січня 2025 року звичайна ставка ПДВ підвищується з 20 до 23 %, а знижена ставка для багатьох груп товарів — з 10 до 19 %. Великі компанії у майбутньому мають платити вищий корпоративний податок. Підтримка сімей і пенсіонерів була скорочена.
Політичне майбутнє Фіцо — під питанням
Водночас Словаччині, ймовірно, доведеться підвищити ціни на енергоносії, оскільки їй доведеться імпортувати газ із західних країн і вже самій платити за транзит. Однак, хоч у Братиславі давно знали, що Україна припинить транзит газу з 1 січня 2025 року, уряд не знайшов часу для пошуку довгострокових альтернатив російському газу, як це зробила сусідня Чехія. На тлі широко поширених проросійських симпатій серед словацького населення Роберт Фіцо тепер звинувачує Україну й антиросійську санкційну політику ЄС в економічних проблемах Словаччини — за аналогією зі своїм політичним союзником і колегою Віктором Орбаном.
Нарешті, є і ще одна причина використовувати «українське питання» як відтяжний маневр: коаліція Фіцо, і без того не надто однорідна, вже кілька місяців перебуває в кризі, яка стає дедалі гострішою. У жовтні 2024 року парламентську фракцію найменшого партнера з коаліції, Словацької національної партії (СНП), залишила група проросійських і націоналістичних політиків. Відтоді коаліція має в парламенті більшість лише в один голос. З іншого боку, у другій за величиною партії у коаліції після Smer-SD Фіцо, номінально соціал-демократичної партії Hlas, є депутати, які вважають правопопулістський і проросійський курс Фіцо надто радикальним — і опосередковано погрожують вийти з коаліції. У результаті в політичних колах країни вже обговорюється можливість дострокових виборів.
Можна точно сказати, що енергетична криза, попри запевнення уряду в Братиславі, Словаччині не загрожує. Імовірніше, що постачання газу незабаром може стати питанням політичного майбутнього Роберта Фіцо.
Більше новин читайте на GreenPost.