Саміт Україна-ЄС: вступ до Євросоюзу, освіта, цифровізація, допомога
3 лютого 2023 року у Києві відбувся саміт Україна-ЄС.
Як ідеться в заяві президента України Володимира Зеленського під час саміту Україна-ЄС, сьогодні на саміті було представлено прогрес виконання рекомендацій Єврокомісії. Та вперше у двосторонньому документі, спільній заяві саміту, зафіксовано намір України почати переговори про вступ, і почати їх якнайшвидше.
За його словами Київ вже почав підготовку до цих переговорів та нині очікує на відповідні рішення від Єврокомісії та Європейської ради.
"Мета - почати переговори вже цього року. Це не просто мета - це ціль" - підкреслив президент.
Процес вступу України до Європейського Союзу може бути прискорений, якщо будуть впроваджуватися усі необхідні реформи. Про це з посиланням на президента Євроради Шарля Мішеля, ідеться в інтерв'ю "Суспільному".
З важливого:
Допомога, розмінування
Єврокомісія виділить на повоєнну відбудову України один мільярд євро в рамках програми "Швидкого відновлення". Про це за підсумками саміту повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Зокрема, кошти надаватимуться в першу чергу на відновлення об'єктів критичної інфраструктури та соціальних об'єктів - шкіл, лікарень.
Також, деокуповані території України потребують розмінування. Європейський союз виділить додаткові 25 млн євро допомоги. Про це повідомила пресслужба Європейської служби зовнішніх справ.
Цифровізація
«Наша амбітна мета — стати частиною єдиного цифрового ринку ЄС. Досягнення так званого цифрового безвізу. Для цього продовжуватимемо виконувати зобов’язання перед європейськими партнерами», – зазначив Михайло Федоров.
Влітку Україна отримала статус кандидата у члени ЄС. Наразі Уряд продовжує готувати законодавство і проводити реформи, щоб пришвидшити вступ України в ЄС.
Для цього Мінцифри буде співпрацювати з ЄС над:
- оновленням Дорожньої карти інтеграції України до Єдиного цифрового ринку на основі Програми Цифрового десятиліття до 2030 року ЄС;
- оцінкою від ЄС сфери довірчих послуг України з метою їх взаємного визнання;
- визнанням українських цифрових документів у ЄС;
- інтеграцією України до Індексу цифрової економіки та суспільства ЄС (DESI);
- запуском технології 5G та приєднання до транспортних 5G коридорів ЄС;
- схваленням оновленого Додатку 17-3, яке забезпечить отримання режиму внутрішнього ринку у телеком-секторі та наблизить до єдиного роумінгового простору з ЄС.
Освіта
Йшлося і про підтримку українських науковців. Зокрема, ЄС допоможе створити та профінансує роботу Офісу програми «Горизонт Європа» в Україні до кінця 2027 року.
Ключові завдання Офісу:
- Надавати цільову підтримку дослідникам України у підготовці конкурсних заявок та пошуку відповідних партнерів.
- Проводити тренінги щодо підготовки конкурсних пропозицій.
- Сприяти створенню активної та ефективної мережі національних контактних пунктів, які надаватимуть професійні послуги українським дослідникам та інноваторам по всій країні.
- Надавати політичні консультації з інтеграції України до Європейського дослідницького простору (ERA).
- Здійснювати моніторинг реалізації проектів співпраці та популяризувати наукову співпрацю.
- Організовувати цільові інформаційні заходи щодо можливостей співпраці в галузі наукових досліджень та інновацій.