Росія будує лінії електропередач для підключення Запорізької АЕС до своєї мережі
Нові супутникові знімки свідчать про наміри Москви перезапустити захоплену атомну електростанцію.

Росія будує лінії електропередач в окупованій частині південно-східної України з метою підключення захопленої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) до своєї енергосистеми. Про це йдеться у новому звіті міжнародної екологічної організації Greenpeace, повідомляє The New York Times. Це є найбільш очевидним свідченням наміру Москви відновити роботу та експлуатувати станцію, яка зараз перебуває в режимі зупинки, незважаючи на значні ризики та заклики міжнародної спільноти щодо обговорення статусу ЗАЕС у мирних переговорах.
Запорізьку атомну електростанцію, найбільшу в Європі, було захоплено російськими військами на початку повномасштабного вторгнення в Україну, що викликало широке засудження з боку міжнародної спільноти. Близькість станції до лінії фронту постійно викликає побоювання щодо можливої ядерної катастрофи, а експерти неодноразово застерігали від будь-яких спроб перезапуску ЗАЕС у нинішніх умовах.
У звіті Greenpeace, який було передано виданню The New York Times, містяться супутникові знімки, які показують, що з початку лютого Росія активно будує понад 80 кілометрів ліній електропередач та опор між окупованими українськими містами Маріуполь та Бердянськ, вздовж узбережжя Азовського моря. The New York Times підтвердило достовірність супутникових зображень.
На основі аналізу розташування та напрямку будівельних робіт, у Greenpeace дійшли висновку, що проєкт спрямований на підключення нових ліній електропередач до великої підстанції поблизу Маріуполя, яка, своєю чергою, з’єднана з Запорізькою атомною електростанцією, розташованою приблизно за 225 кілометрів на захід.
Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace Україна, заявив в інтерв’ю, що план Путіна щодо перезапуску Запорізької атомної електростанції залежить від забезпечення нових ліній електропередач, і це є першим фізичним доказом таких планів.
Точні наміри Москви залишаються невідомими. Існують питання щодо того, чи планує Росія експлуатувати станцію в післявоєнній Україні, чи під час продовження бойових дій. У будь-якому випадку, як зазначають експерти, Росії знадобиться побудувати ще кілька ліній для повного підключення ЗАЕС до своєї енергосистеми, що займе значний час.
Ольга Кошарна, незалежна українська експертка з ядерної енергетики, зазначила, що підключення станції до російської енергосистеми було давньою метою Москви, про що неодноразово заявлялося на офіційному рівні протягом війни.
Це стане першим випадком в історії, коли країна-агресор захопила ядерний об’єкт іншої країни та використовувала його для власних енергетичних потреб. Це також суперечитиме попереднім зусиллям адміністрації Трампа, яка пропонувала обговорити долю станції в рамках можливих мирних переговорів.
Росія категорично відкинула цю ідею. Міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Запорізька АЕС перебуває під управлінням російської державної атомної корпорації «Росатом», і він не вважає «жодні зміни прийнятними». «Росатом» та міністерство енергетики Росії не відповіли на запит щодо коментарів стосовно будівництва нових ліній електропередач.
Недавнє будівництво ліній електропередач свідчить про те, що Росія має на меті не лише утримати контроль над станцією, але й використовувати її для забезпечення енергією своєї власної мережі.
Запорізька АЕС, побудована за радянських часів, є найбільшим ядерним енергетичним комплексом у Європі. Шість її реакторів здатні виробляти до шести гігават електроенергії, що достатньо для забезпечення енергією всієї Португалії, і до початку війни у 2022 році вони забезпечували майже чверть електроенергії України.
Станція розташована в окупованій Росією частині південної Запорізької області України, у безпосередній близькості до лінії фронту, що робить її безпечну експлуатацію неможливою. Усі шість реакторів було поступово зупинено після захоплення станції російськими військами, останній – у 2023 році.
Росія вже заявляла про свій намір відновити роботу станції, називаючи 2024 рік орієнтовним терміном запуску. Генеральний директор «Росатому» Олексій Ліхачов минулого тижня заявив, що розроблено план повернення Запорізької АЕС до повної потужності. Однією з головних проблем для перезапуску станції він назвав необхідність «заміни енергомережі».
Дійсно, з чотирьох ліній електропередач напругою 750 кіловольт, які колись з’єднували станцію з енергосистемою України, дві проходять через територію, контрольовану Україною. Дві інші, розташовані на окупованій Росією території, були пошкоджені бойовими діями, і, за словами експертки Ольги Кошарної, можливо, лише одну з них було відремонтовано.
Це означає, що Росії бракує достатньої кількості ліній електропередач для повного використання виробничих потужностей станції. Шон Берні з Greenpeace зазначив, що їм потрібно побудувати більше таких ліній.
За словами Берні, однією з можливих цілей Москви є підключення Запорізької АЕС до енергосистеми Ростовської області Росії, яка межує з окупованими районами східної України.
Супутникові знімки, отримані Greenpeace, показують нові лінії електропередач, що будуються через поля поблизу Маріуполя, а також характерні трикутні контури ліній електропередач. Останні знімки, датовані періодом з 11 по 22 травня, показують розширення цих ліній на схід від села Шевченко, приблизно за 11 кілометрів від підстанції, пов’язаної з Запорізькою АЕС.
Експерти в галузі енергетики зазначають, що перезапуск Запорізької атомної електростанції несе значні ризики. Після понад трьох років війни критичне обладнання залишається незаміненим, а багато досвідчених українських працівників покинули свої робочі місця. Руйнування Каховської ГЕС у 2023 році, ймовірно, російськими військами, також позбавило станцію основного джерела води, необхідного для охолодження реакторів та відпрацьованих паливних стрижнів.
Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що будь-які спроби російських представників перезапустити енергоблоки можуть призвести до непередбачуваних наслідків.
Більше новин читайте на GreenPost.







