Різдво – це не про день народження з подарунками і ялинку в кутку. Це глибинний символ циклічності і гарант оновлення у людській системі духовних координат. Рік має свою циклічність: за зимою і холодом, «завмиранням» природи приходять відродження і розквітання, після пітьми обов’язково настає світанок. Так і події у житті людини і суспільства теж мають цикл: за кризою йде розвиток, за смутком - радість. І гарантія того, що саме так є і обов’язково буде – вкрай необхідна людям для розвитку.
Саме тому ця історія про народження Дитяти, яке принесло у світ Любов і надію на відродження – так дбайливо й органічно вкладена в історію людства та традиції народів. Дослідники міфології і традиції вже не раз вказували на єдиний мотив переказів прадавніх вірувань і сюжету сучасної релігії. Навмисно не вказуємо - ХРИСТИЯНСЬКОЇ. Бо цей же мотив знаходять і в інших релігіях. На це ж вказує і відсутність точної дати.
Коли народився Ісус Христос?
Дата народження Ісуса не вказана ні в Євангеліях, ні в будь-яких історичних джерелах. Тож точно вона не відома. Але більшість біблеїстів визнають дату народження між 6 і 4 роком до нашої ери, роком, коли помер цар Ірод.
Історичні дані надто неповні, щоб дозволити категоричне датування, але рік оцінюється за допомогою трьох різних підходів:
Були висунуті наукові аргументи щодо того, чи пасли б пастухи свою отару взимку. Деякі вчені заперечують народження Ісуса взимку, а деякі захищають цю ідею, посилаючись на м’які зими в Юдеї та правила рабинів щодо овець поблизу Вифлеєму, до лютого.
А ще дослідники обстоюють ідею святкування Різдва, як у прадавні часи: у перший день після зимового сонцестояння, після якого ніч - скорочується, а день - довшає. Раніше саме в цей день святкували спочатку народження Сонця.
Загальнохристиянською традиційною датою народження Ісуса було 25 грудня, дата, яку вперше офіційно ствердив папа Юлій у 350 році нашої ери. Хоча це твердження є сумнівним або іншим чином необґрунтованим.
Нова версія можливої дати народження Ісуса
Зараз вчені кажуть, що ця популярна дата, ймовірно, є результатом історичної помилки. Дослідники, аналізуючи стародавні тексти та астрономічні дані, дійшли висновку, що Ісус, найімовірніше, народився навесні за кілька років до попередньо відомої дати 1 року до нової ери.
Цей висновок базується на зіставленні подій із життя Ісуса з історичними фактами, зокрема, з правлінням царя Ірода Великого. Згідно з біблійними текстами, Ірод наказав убити всіх немовлят чоловічої статі у Вифлеємі, щоб усунути потенційного суперника. Дослідники стверджують, що ця подія відбулася приблизно після 37 року до нашої ери.
Астрономічні розрахунки, ґрунтуючись на згадках місячних затемнень в стародавніх джерелах, також підтверджують цю гіпотезу.
Не важлива дата, важливе - Різдво у душах
Для українців подвоєння дати святкування Різдва було спричинене календарними маніпуляціями ще задовго до сучасного перенесення свята на 25 грудня. А тепер ось з’явився аргумент, який колись може спричинити перенесення Різдва на весну. Тож годі сперечатися про дати, бо все це – не більше, ніж битва теорій.
Надважливо – щоб люди обов’язково святкували Різдво і вірили в його прихід. Байдуже, у грудні, січні чи, приміром, квітні.
Бо Різдво – це про родину, про спільні вечори, які за одним столом збирають найрідніших. Це про дзвінкий дитячий сміх, аромат куті та мерехтіння вогників на ялинці.
Це також про милосердя та добрі справи. У цей час люди частіше згадують про тих, хто потребує підтримки, і відкривають свої серця для допомоги. Але найбільше Різдво – це про віру. Віру в диво, у краще, у силу любові, яка здатна змінити світ. Це нагадування про те, що кожен з нас може стати частинкою цього дива, подарувавши комусь свою турботу та тепло.
Більше новин читайте на GreenPost.