Дії російського лідера відкрили нам очі на те, наскільки ми всі залежимо від забаганок однієї людини та її ядерного арсеналу. Про це заявив військовий експерт Юрій Фрідман на шпальтах The Atlantic.
Експерт нагадує, що Путін погрожував будь-якій країні, яка втрутилася в його вторгнення в Україну, «наслідками, більшими, ніж ті, з якими ви стикалися в історії». Він привів свої ядерні сили у стан підвищеної бойової готовності та провів із ними навчання. А потім проголосив, що західні санкції рівносильні «оголошенню війни» Росії.
«Доля людства раптово опиняється у нетвердих руках ізольованого, розчарованого та потенційно ненормального Володимира Путіна. І люди зі зрозумілих причин панікують із приводу цієї перспективи», — говорить Фрідман.
Він переконаний, що на нинішньому етапі конфлікту навколо України є ймовірність, що загрози російського президента рівносильні блефу, спрямованому на залякування та примус його противників на Заході. Але незалежно від того, чи збільшився ризик ядерної війни насправді, дії Путіна розплющили нам очі на те, наскільки ми всі залежимо від забаганок однієї людини та її ядерного арсеналу — або навіть на помилки чи прорахунки, які помилкові, емоційні, напівраціональні люди роблять, швидко рухаючись в кризу.
Експерт вважає, що наше нинішнє скрутне становище має, по суті, ще ширше розплющити нам очі на глибшу проблему аналогічної вразливості у Сполучених Штатах та інших країнах, які мають ядерну зброю, і на те, як мало насправді стримує лідерів, які приймають рішення про використання найбільш руйнівної зброї.
«Реакція на загрози Путіна нагадує мені 2017 рік, коли Дональд Трамп почав ядерні погрози Північній Кореї, і багато американців почали розуміти широкі можливості президента США щодо застосування ядерної зброї. Нехай це Путін зараз, Трамп тоді або схиблений на Уотергейт Річард Ніксон у 1970-х — тендітна природа світової системи стримування ядерної війни зазвичай усвідомлюється людьми тільки тоді, коли лідери ядерних держав починають діяти екстраординарним і, здавалося б, безрозсудним чином. Навіть незважаючи на те, що основний стан уразливості завжди наявний», — говорить Юрій Фрідман.
Експерт наголошує, що ми мало що знаємо про те, як саме в Росії діє механізм запуску ядерної зброї, і ця непрозорість є навмисною.
«Усі ядерні системи командування та управління, включаючи американську, мають «перше правило Бійцівського клубу»: ви не говорите про них багато, щоб ваші вороги не здогадувалися», — впевнений Фрідман.
Він розповідає про висновок спеціаліста з ядерних сил РФ Павла Подвига, що російський президент, імовірно, може наказати про застосування ядерної зброї одноосібно, навіть якщо правовий механізм прийняття рішень потребує іншого.
Також ми писали, що існування Росії у варіанті «до 24.02.22» уже неможливе в поточному світоустрої — Wind of change.