Птахи стали астрономами раніше за людей

2 хв на прочитання12 Жовтня 2024, 22:12
День мігруючих птахів

Дослідження, проведені орнітологами, підтвердили, що деякі види птахів використовують зоряне небо для навігації.

Сьогодні, 12 жовтня, одночасно відзначають День мігруючих птахів та День астрономії — і це ідеальне поєднання для тих, хто цікавиться як фауною, так і нічним небом. 

Дослідження, проведені орнітологами, підтвердили, що деякі види птахів використовують зоряне небо для навігації. Одним із перших таких досліджень був експеримент із садовими вівчариками (Sylvia borin). Науковці помістили птахів у планетарій і виявили, що вони змінювали напрямок польоту відповідно до віртуальних зірок на небі.

Птахи запам’ятовують положення зірок відносно горизонту та використовують цю інформацію, щоб підтримувати правильний курс під час нічної міграції. Вони також здатні враховувати зміни зоряного неба протягом ночі та використовувати це для корекції маршруту. Крім зоряної навігації, птахи також покладаються на магнітне поле Землі, ландшафтні орієнтири та положення Сонця.

На жаль, довготривалі бойові дії в Україні змушують птахів змінювати свої маршрути перельотів, що позначається на їх кормовій базі та безпеці. Також зникнення птахів у зоні бойових дій та поруч неї сприяє ширшому розмноженню комах, якими ці птахи харчувались, що може призвести до шкідливого впливу на місцеву флору, яка й так постраждала від бойових дій. 

Сьогоднішній вечір в Україні принесе цікаві астрономічні спостереження. На небі можна побачити Юпітер, який яскраво світить на південно-східному небокраї, а також Місяць, що перебуває у фазі першої чверті. Ці об’єкти можуть бути тим самим “маяком” для багатьох перелітних птахів, що саме зараз летять над  Україною. В цей час можна спостерігати міграцію таких видів, як журавлі, шпаки та гуси, що готуються до зимівлі у тепліших краях.

Тож не проґавте чудову можливість не лише помилуватися зоряним небом, а й замислитися над тим, як неймовірно природа поєднує свої елементи, дозволяючи птахам знайти свій шлях під вічним сяйвом зірок.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: