Догори
Дати відгук

Професорка Катерина Амосова пояснила, чому БАДи з кальцієм не рятують від крихкості кісток

Просте рішення, розкручене рекламою, виглядає привабливим: багато людей п‘є БАДи з кальцієм і вітаміном Д роками.

2 хв на прочитання06 Травня 2022, 20:00
Поділитись:

Мабуть, багато хто чув, що з віком із кісток вимивається кальцій, тож вони стають крихкими і легко ламаються. За логікою, цю проблему має вирішувати прийом кальцію з додаванням вітаміну Д для посилення дієвості. Саме про це розповіла у дописі у Фейсбуці відома українська лікарка, професорка Катерина Амосова. 

Вона прорпонує  подивитися на вікові проблеми з кальцієм з іншого боку.

Паралельно з вимиванням кальцію із кісток відбувається його відкладання в стінках артерій, причому не тільки в атеросклеротичних бляшках, але і в м‘язевій оболонці ("артеріосклероз").Лікарка зазначає, що  до цього треба додати накопичення кальцію в клапанах серця, перш за все, аортальному, що викликає його звуження (стеноз) і погіршує роботу серця.

Такий так  званий дегенеративний (віковий) стеноз аортального клапана є вельми розповсюдженим і часто потребує кардіохірургічного лікування, говорить Амосова.

"Отож виникає питання: чи може прийом кальцію прискорити прогресування аортальної вади і зашкодити здоров‘ю? Для відповіді на нього нещодавно було проведене проспективне когортне дослідження пацієнтів похилого віку з легким і помірним аортальним стенозом за данними ЕхоКГ, частина з яких приймала кальцій+-вітамін Д.  Як виявилось, споживання цих БАДів було пов‘язане з значним збільшенням потреби в протезуванні аортального клапану внаслідок прогресування вади, а також частоти "серцевої" смерті і смерті від всіх причин", - зазначає Катерина Амосова.

Такий шкідливий ефект прийому кальцію за наявності демінералізаціі кісток при остеопорозі пояснюють його здатністю активізувати трансформацію інтерстіціальних клітин аортального клапану в остеобласти.

"Чи можно на підставі результатів цього дослідження вважати питання про потенційну шкідливість БАДів з кальцієм в похилому віці закритим? Ні, варто почекати результатів що декількох досліджень. Тим не менш, вже зараз цілком очевидною є неприйнятність масового (само)призначення кальція, в тому числі  разом з вітаміном Д, всім, "кому за…", та/або при діагнозі "остеопороз", виходячи з мантри "БАД не може зашкодити", - резюмує вчена.

До слова, для нирок і від токсинів: простий, але корисний чай.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Пухке та пишне: чим можна замінити молоко під час приготування картопляного пюре
1 хв на прочитаннягодина тому
«За 3-4 роки після розгрібання завалів зросте кількість захворювань легень»: чи захистить нас від шкоди азбесту законопроект 4142
11 хв на прочитаннягодина тому
Прицільними обстрілами орки знищили ферму на Запоріжжі – загинуло понад 6 тис. свиней та 1000 нетелів
1 хв на прочитання3 години тому
Фото: На урок
Виходьте на вулицю: чого очікувати українцям найближчими днями від матінки-погоди  
2 хв на прочитання3 години тому
Україна отримала національну квоту на вилов риби в Атлантичному океані на 2023 рік
1 хв на прочитання4 години тому
Ядерний шантаж Кремля: наскільки це серйозно і що робити
1 хв на прочитання5 годин тому
Буде неймовірно хрусткою і шалено смачною: коли потрібно квасити капусту - календар на 2022 рік
3 хв на прочитання5 годин тому
«Це не окупація»: понад 90 % призначених на окуповані території України чиновників – росіяни
2 хв на прочитання5 годин тому