. Британські вчені з'ясували, як імунне харчування впливає на реабілітацію людей, які перехворіли на COVID-19, і підготували перелік продуктів, що прискорюють одужання. Результати опубліковані в журналі BMJ Nutrition, Prevention and Health.
Дослідники Емма Дербішир і Джоан Деланжа, які вивчають роль харчування в зміцненні імунітету, провели аналіз наукових публікацій, присвячених продуктам і добавкам, що допомагає у відновленні після COVID-19. Особливу увагу автори приділили впливу лікувального харчування на імунну систему людей старше 65 років.
Імунна система складається з чотирьох компонентів: Т-лімфоцитів, В-клітин, системи комплементу і фагоцитів. Всі вони захищають організм від інфекцій, діючи як бар'єр проти входять вірусів і бактерій.
Розрізняють вроджений і адаптивний імунітет. З віком обидві імунні функції знижуються. Одна з причин "імунного старіння" - дефіцит поживних речовин. Літнім людям необхідно його заповнювати за допомогою спеціального імунного харчування. Особливо це важливо, на думку авторів, в період реабілітації після важких інфекцій, таких як COVID-19.
"Існує достатньо доказів того, що погане харчування, білково-енергетична недостатність, а також дефіцит поживних мікроелементів, таких як вітаміни і мінерали, сприяють неоптимальному функціонуванню імунної системи. Деякі компоненти дієти - фрукти, вітаміни, антиоксиданти, мінерали і пробіотики - допомагають підвищити імунітет і грають важливу роль в опорі до респіраторних вірусів і захворювань ", - пишуть автори дослідження.
Вітамін С зміцнює бар'єрну функцію епітелію дихальної системи, що обмежує вторгнення патогенів і не дає їм спуститися в нижні дихальні шляхи. Це, на думку дослідників, допомагає запобігти пневмонії. Вітамін D - потужний іммунорегуляторов. На поверхні деяких імунних клітин - В- і Т-лімфоцитів, макрофагів і моноцитів - є рецептори вітаміну D. Тому він також грає захисну роль при всіх респіраторних інфекціях. А цинк - це сигнальний елемент, який запускає імунні функції.
Автори рекомендують включити в раціон такі продукти: багаті вітаміном С: брокколі, чорну смородину, збагачені пластівці для сніданку і апельсини;
багаті цинком крабові консерви, креветки, консервовані боби і варені яйця, а також харчові добавки з вітаміном D - до 50 мікрограмів на день.
Результати дослідження показали, що дотримання такої дієти скорочує термін реабілітації та прискорює одужання після COVID-19.
Дослідники відзначають, що їх рекомендації розроблені для здорових в цілому людей. Для тих, у кого є супутні захворювання, такі як астма, хронічна обструктивна хвороба легень, діабет і серцево-судинні захворювання, а також проблеми з імунітетом, необхідна попередня консультація зі своїм лікарем.
До слова, коли ви повністю одужали, обов'язково треба перевірити ряд показників в крові, так як ковід б'є по вашим слабким місцям в організмі і виснажує запаси білка, мікроелементів, вітамінів групи В і жиророзчинні вітаміни