Догори
Дати відгук

Президент підписав Закон Про державний бюджет України на 2025 рік

Загальні видатки складуть 3,6 трлн грн

5 хв на прочитання29 Листопада 2024, 15:31
Держбюджет-2025.
Фото sk1.tv Держбюджет-2025. Фото sk1.tv
Поділитись:

Вчора, 28 листопада 2024 року, президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про державний бюджет України на 2025 рік».  

Держбюджет-2025 передбачає пріоритетне фінансування сфери безпеки та оборони - 2,23 трлн грн на захист держави, закупівлю та виробництво зброї. Загальні видатки складуть 3,6 трлн грн, з них 420,9 млрд грн - на соціальний захист, 217 млрд грн - на охорону здоров'я, 199 млрд грн - на освіту.

Держбюджет-2025
Держбюджет-2025

Довкіллєва сфера

У  схваленому Державному бюджеті передбачено 906,275 млн грн для комплексного водозабезпечення територій, які зазнали впливу воєнних дій:

•понад 891 млн грн заплановано виділити на першочергові заходи щодо водозабезпечення міст Миколаїв, Кривий Ріг, Харків та Харківської області;

•понад 15 млн грн на здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням підтопленню і частковому затопленню населених пунктів, садиб, сільськогосподарських угідь на захисних масивах уздовж Київського та Канівського водосховищ.

Як відомо, у вересні цього року Уряд схвалив Програму комплексного водозабезпечення територій, які зазнали впливу воєнних дій, на період до 2030 року. Зазначений документ прийнятий для системного вирішення проблеми водозабезпеченням, з якою Україна стикнулася  після підриву росією греблі Каховської ГЕС. Програмою передбачені перекидання щороку 800 млн куб. м води в маловодні регіони, акумуляція 1,6 млрд м3 запасів води, будівництво понад 3 тис км нових водопроводів, будівництво та реконструкція понад 250 насосних станцій, ремонт 20 гідротехнічних споруд та буріння 460 свердловин. Такі заходи дозволять забезпечити водою 3,9 млн людей, а після деокупації наших територій – до 9 млн людей. 

Держбюджет-2025
Держбюджет-2025

Також у Державному бюджеті на 2025 рік закладено 37 млн грн для проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Аграрна сфера

На наступний рік на розвиток агросектору закладено понад 6 млрд гривень.

Зокрема - тваринництва та агропереробної галузі, виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець і кіз, розмінування сільгоспземель, меліорацію та гранти на садівництво. 

Зокрема:

  • 1 млрд грн - на розвиток тваринництва та агропереробної галузі. 4 726 млн грн на виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець та кіз;
  • 200 млн грн заплановані на відновлення і будівництво меліоративних систем. Ще 5 млн грн - на компенсацію ЄСВ сімейним фермерським господарствам. А також 80 млн грн - на надання пільгових безвідсоткових кредитів фермерським господарствам;
  • 1,37 млрд - на видачу грантів, в тому числі, на сади і теплиці; 
  • 1 млрд грн - на розмінування сільськогосподарських земель.

Також бюджет враховує податкові зміни для забезпечення стабільності фінансування Сил оборони. В частині аграрної галузі ці зміни стосуються:

  • мінімальної суми податкових платежів з одного гектару с/г землі. На час воєнного стану вона складатиме 1400 грн/га для ріллі та 700 грн/га для земель з іншими видами цільового призначення. Це дозволить збільшити прозорість відносин в аграрному секторі, а саме унеможливить заниження рівня податкового навантаження та ухилення від сплати податків.
  • підвищення мінімальної ціни на продукти виноробства українського виробництва. Такі зміни додадуть більше спроможностей саме легальним виробникам вітчизняного вина. Адже сьогодні їм складно конкурувати з тими, хто продає фальсифікований продукт. 
Держбюджет-2025
Держбюджет-2025

 

Енергетика 

Безпека і оборона залишаються ключовими пріоритетами державних витрат. Це особливо важливо для енергетики, адже стабільна робота енергетичної інфраструктури та її захист є критично необхідними для національної безпеки та стійкості країни в умовах безперервних ворожих атак. Загалом видатки на цю сферу у наступнгому році зросли на 37,8% (7 млрд гривень).

 

Видатки на охорону здоров'я 

У головному фінансовому документі країни заплановано 2,05 трлн грн доходів та 3,6 трлн грн видатків. На сферу охорони здоров’я виділено понад 217 млрд грн.

Серед пріоритетів на 2025 рік: 

  • -забезпечення безоплатності послуг для пацієнтів в межах Програми медичних гарантій;
  •  -розширення програми «Доступні ліки»; 
  • - створення єдиного медичного простору (усі відомчі медзаклади долучаться Програми медичних гарантій);
  • - повне забезпечення потреби в донорській крові та компонентах крові; 
  • - реформування МСЕК (впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи).

Прийнятий держбюджет забезпечить універсальний доступ до якісної та безоплатної медичної допомоги для всіх українців з урахуванням потреб ветеранів. 

Також у 2025 році буде збільшено фінансування централізованих закупівель лікарських засобів та медичних виробів. Це покращить доступність ліків за пріоритетними напрямами: лікування онкологічних та серцево-судинних захворювань, вірусних гепатитів, забезпечення медичними виробами для проведення ортопедичних, травматологічних та нейрохірургічних оперативних втручань. 

Також вперше планується закупівля ліків та медвиробів для пацієнтів, що потребують інтенсивної терапії.

Крім цього, вперше буде повністю профінансоване функціонування служб крові.

Важливим досягненням для сфери охорони здоровʼя в проєкті бюджету на 2025 рік є рішення уряду щодо виділення 5,6 млрд грн на капітальні видатки. 

"Уряд чітко розуміє, що наступний фінансовий рік пройдемо впевнено. Маємо злагодженість гілок влади та міцну підтримку наших партнерів", - зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Більше про заплановані витрати – у  інфографіці.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго